Zaloguj
Reklama

Prolaktyna - norma, wyniki, diagnostyka

Badanie krwi
Fot. Panthermedia
Badanie krwi
(0)
Reklama

Prolaktyna zaliczana jest do hormonów peptydowych. Wytwarzana jest w przysadce mózgowej przez komórki- laktotrofy. Jej poziom może ulegać zmianom w organizmie kobiety ale także mężczyzny. Zbyt duże stężenie tego hormonu może świadczyć o poważnych chorobach. Bardzo ważną kwestią jest badanie poziomu prolaktyny przed zajściem w ciążę. Co wiemy o prolaktynie? Dlaczego poziom prolaktyny ulega zmianom?

Objawy i przebieg nieprawidłowego poziomu protaktyny

Co ma wpływ na poziom prolaktyny w organizmie człowieka?

Wiele kobiet nigdy w życiu nie badała poziomu prolaktyny w organizmie. Nie są one także świadome jak ważną rolę pełni ona w prawidłowym i zdrowym funkcjonowaniu całego organizmu. Warto pamiętać o tym by zawsze przed planowanym zajściem w ciążę, przy nieregularnych miesiączkach czy problemach z zajściem w ciążę zbadać jej poziom. Zbyta mała bądź zbyt duża ilość prolaktyny w organizmie u mężczyzn także prowadzi do wielu problemów w tym do impotencji, stanów depresyjnych czy zaburzeń libido. Wiele czynników ma wpływ na wartość tego hormonu w organizmie człowieka. Najczęściej są to zażywane przez nas leki. Wśród tych, które wpływają na zahamowanie jej poziomu znajduje się bromokryptyna natomiast lekami zwiększającymi jej poziom: metylodopa, opioidy, leki przeciwzapalne czy neuroleptyki. Warto tutaj także wymienić niedoczynność tarczycy, choroby wątroby, nerek (przewlekła niewydolność) czy zażywanie leków antydepresyjnych. Najnowsze badania naukowe pokazują, że za zmiany poziomu prolaktyny w oranizmie może także odpowiadać przewlekły stres.

Nieprawidłowy poziom tego hormonu w organizmie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i zawsze wymaga leczenia farmakologicznego bądź w niektórych przypadkach chirurgicznego.

Co wiemy o prolaktynie i jaka jest jej rola w organizmie?

Prolaktyna, skrót PRL - jest hormonem peptydowym. Zbudowana jest ze 198 aminokwasów. Wytwarzana jest w przysadce mózgowej (u kobiet ciężarnych, znajdują się głównie w przednim jej płacie) przez komórki kwasochłonne (laktotrofy). Komórki te mają graniasty kształt i nieregularne w swym wnętrzu ziarna, z których właśnie uwalniana jest prolaktyna. Za nadnaturalny proces hamowania tego hormonu odpowiada podwzgórze.

Wykazano, że za proces syntezy prolaktyny mogą być odpowiedzialne także: błona śluzowa macicy u kobiet ale także komórki niektórych nowotworów.

Rola prolaktyny w organizmie człowieka jest nieoceniona. Dotyczy to nie tylko kobiet ale także mężczyzn. Wśród funkcji, które pełni należy wymienić:

 1. Pobudza wzrost gruczołów sutkowych w okresie ciąży.
 2. Stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania.
 3. Wywołuje laktację.
 4. Hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (u kobiet karmiących).
 5. Hamuje wydzielanie hormonu luteinizującego.
 6. Kontrola wydzielania mleka u obu płci.
 7. Kontrola rozrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn.
 8. Wpływ na potencję u mężczyzn.
 9. Regulacja stanów emocjonalnych (depresja, drażliwość, agresja, nadpobudliwość).
 10. Regulacja miesiączki u kobiet.
 11. Regulacja owłosienia u kobiet.

Zmiany poziomu prolaktyny w organizmie człowieka

W celu oznaczenia stężenia prolaktyny w organizmie wystarczy wykonać badanie z próbki krwi pobranej z żyły. Nie jest to badanie bolesne ani prowadzące do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poniże wyniki przedstawiają zakresy poziomu tego hormonu w organizmie człowieka i mogą świadczyć o następującym:

 1. Wartość od 5-25 ng/ml oznacza, iż znajdujemy się w normie.
 2. Powyżej wartości 25ng/ ml mogą u kobiet pojawić się nieregularne miesiączki.
 3. Przy wartości powyżej 50ng/ ml może dojść do całkowitego zatrzymania okresu.
 4. Powyżej 100 ng/ml możemy mieć do czynienia z guzem przysadki mózgowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nieprawidłowy poziom protaktyny

Zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego warto regularnie badań poziom tego hormonu w organizmie.

Leczenie nieprawidłowego poziomu protaktyny

Do dziś nie ma jednej, sprawdzonej metody na obniżenie czy podwyższenie poziomu tego hormonu w organizmie. Jeśli wpływ na te zmiany mają leki, po konsultacji z lekarzem - można zdecydować o ich odstawieniu lub podaniu zamienników. W przypadku problemów z wątrobą, tarczycą bądź nerkami niski poziom prolaktyny jest normą. Sprawa się komplikuje w przypadku gruczolaka przysadki. Guz ten powstaje z tkanki gruczołowej i ma zdolność do wydzielania dużej ilości tego hormonu.  W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające dlatego konieczne jest jego chirurgiczne usunięcie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze