Zaloguj
Reklama

Retinopatia cukrzycowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Sylwia Płusa
Cukrzyca u kobiet w ciąży
Fot. Shutterstock
Cukrzyca u kobiet w ciąży
(4)
Reklama

Cukrzyca to choroba, która może zmieniać życie pacjenta, nie tylko na co dzień. Jednym z niebezpieczeństw, jakie czyhają na diabetyków są późne powikłania cukrzycy. Należy do nich na przykład retinopatia cukrzycowa. Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, zarówno typu pierwszego, jak i drugiego.

Objawy i przebieg retinopatii cukrzycowej

W początkowym okresie czasu schorzenie to pozostaje bezobjawowe i pacjent nie jest w stanie samodzielnie zweryfikować, czy jego narząd wzroku funkcjonuje prawidłowo. Jeśli retinopatia wejdzie w stadium zaawansowane chory może zauważać zmiany w polu widzenia o charakterze "mętów" przed oczami lub zniekształceń w oglądanych obrazach (szczególnie przy spoglądaniu na linie proste, pacjent zauważa ich nienaturalne wykrzywienie).

Rzadkim, ale możliwym przebiegiem retinopatii jest nagła, całkowita utrata wzroku. Zaawansowana retinopatia leczona jest laserowymi zabiegami okulistycznymi. Nie zawsze jednak udaje się odwrócić efekty choroby.

Aby zapobiec retinopatii cukrzycowej należy regularnie odwiedzać okulistę. Częstość wizyt ustali lekarz diabetolog - zwykle jest to jedna wizyta w ciągu roku, o ile nie obserwuje się niepokojących zmian w dnie oka. Pierwsza wizyta u okulisty jest niezbędna w momencie rozpoznania cukrzycy. Czy można spowolnić przebieg retinopatii? Bardzo ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu, który nasila tempo zmian.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Wybrane problemy diabetologii klinicznej, red.nauk. Władysław Grzeszczak, 2010, str.56


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze