Zaloguj
Reklama

Sposoby na rozstępy w ciąży i po porodzie

Wysportowana sylwetka
Fot. medforum
Wysportowana sylwetka
(1)
Rozstępy w ciąży
Reklama

Badania naukowe oraz obserwacje pokazują, że ciąża jest główną przyczyną powstawania rozstępów u kobiet. Z każdym miesiącem, gdy nasza pociecha rośnie, na brzuchu czy udach pojawiają się rozstępy. Wielu kobietom spędzają one sen z powiek.

Rozstępy w ciąży - Objawy i przebieg

Do ich rozwoju przyczynia się:

  • nadmierna suchość skóry,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • rosnący brzuszek,
  • brak odpowiedniej ilości ruchu i inne..

Początkowo są one niewidoczne dla kobiety z czasem jednak zajmują coraz większą część skóry i stają się widoczne gołym okiem. Do dziś nie ma jednej, pewnej, sprawdzonej metody na walkę z rozstępami. Mimo wszystko każda kobieta zrobi wszystko by się ich pozbyć.

Coraz więcej kobiet w ciąży bądź zaraz po porodzie decyduje się na spróbowanie wszelkich metod (początkowo domowych) w okresie późniejszym u kosmetyczki czy chirurga plastyka by rozstępy zniknęły. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Rozstępy w ciąży - Leczenie

W jaki sposób możemy walczyć z rozstępami? Jakich metod i kosmetyków należy używać? Czy rozstępy pojawiają się u każdej kobiety będącej w ciąży?

Każda kobieta powinna już na samym początku ciąży zadbać o to by odpowiednio przygotować skórę do jej rozciągnięcia się w trakcie ciąży. Jest to bowiem nieuniknione. W późniejszym okresie nie można przestawać w tych staraniach pomimo tego, że na skórze pojawiają się drobne zmiany.

Wśród najczęściej stosowanych metod mających na celu uniknięcie bądź pozbycie się rozstępów są:

  • masaż pod prysznicem (stosowanie zimnych i ciepłych strumieni wody na skórę),
  • masaż skóry kostkami lodu,
  • dokładne i codzienne nawilżanie skóry (balsamy, kremy, oliwka) ważne by produkty te były dobrej jakości i nie uczulały. Nie mogą także podrażniać skóry i muszą być bezpieczne dla dziecka,
  • wcieranie w skórę olejków,
  • przestrzeganie diety (musi być ona bardzo urozmaicona i bogata w warzywa oraz owoce).

Warto pamiętać o tym, że nie każda kobieta musi mieć rozstępy w okresie ciąży bądź po jej zakończeniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze