Zaloguj
Reklama

Zabiegi chirurgiczne w ginekologii

Planowanie leczenia
Fot. medforum
Planowanie leczenia
(4)
Zabiegi chirurgiczne w ginekologii
Reklama

Wiele kobiet, nie jest świadomych, iż w ginekologii, tj. dziedzinie medycyny zajmującej się żeńskimi narządami płciowymi, wykonywany są różnego rodzaju, czasem bardzo skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Większość zabiegów w ginekologii chirurgicznej, obejmuje choroby zajmujące jajniki oraz obszar macicy.

Zabiegi chirurgiczne w ginekologii - Objawy i przebieg

Zajmuje się ona także leczeniem problemów z nietrzymaniem moczu, przyczynami niepłodności oraz problemami z jajowodami. Warto tutaj wspomnieć o zabiegu podwiązywania jajowodów u kobiet.
 
Zabiegi chirurgiczne w ginekologii

Rodzaj wykonywanego zabiegu chirurgicznego w ginekologii, jego skomplikowanie, czas trwania oraz możliwość wystąpienia po nim powikłań są kwestią indywidualną dla każdej kobiety (pacjentki). Wskazania do wykonania zabiegu są zróżnicowane od łagodnych zmian na jajnikach czy w macicy, po zmiany nowotworowe, konieczność usunięcia niektórych narządów czy leczenie przyczyn niepłodności. 

Przed zabiegiem kobieta ma wykonywane wszelkie niezbędne badania diagnostyczne oraz zbierany jest szczegółowy wywiad. 

Wśród zabiegów chirurgicznych w ginekologii wymienia się:

  • zabiegi/ operacje terapeutyczne, takie jak konizacja szyjki macicy, wycięcie mięsaków, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu czy operacje przydatków.
  • operacje o charakterze diagnostycznym, tj. łyżeczkowanie jamy macicy oraz kanału szyjki macicy, pobieranie wycinków z szyjki macicy czy nakłucie zatoki Douglasa.

Każda z wymienionych operacji ginekologicznych stanowi niebezpieczeństwo powikłań. Wykonywana jest w szpitalu, gdzie w wiekszości przypadków kobieta po zabiegu musi zostać kilka dni na oddziale ginekologicznym.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze