Zaloguj
Reklama

Zapalenie przydatków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z jelitami
Fot. medforum
Problemy z jelitami
(4)
Reklama

Przydatki macicy to struktury, które czynnościowo oraz anatomicznie powiązane są z macicą. Przydatki to pojęcie bardzo szerokie, gdyż termin ten odnosi się do jajowodów, jajników oraz wszystkich otaczających je tkanek. Wiele kobiet w ciągu swojego życia miało problemy z przydatkami. Bardzo często słyszymy o tzw. zapaleniu przydatków, które może przybiegać u jednych kobiet bezobjawowo u innych z szeregiem nieprzyjemnych objawów.

Objawy i przebieg zapalenia przydatków

W sytuacji gdy zauważymy bądź poczujemy, że w obrębie naszego układu rozrodczego dzieje się coś niepokojącego, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Nie leczone zapalenie przydatków może mieć bardzo poważne konsekwencje, jak np. problemy z płodnością.
 
Objawy zapalenia przydatków
Zapalenie przydatków to poważna infekcja, która spowodowana jest przez bakterie. Przedostały się one do dolnych odcinków układu moczowo- płciowego. Infekcja ta zajmuje jajniki oraz jajowody. Objawami charakterystycznymi dla zapalenia przydatków są m.in.: skurczowe, nasilające się z czasem bóle brzucha, nudności, wymioty, podwyższona temperatura, upławy, intensywne plamienie (o różnym zabarwieniu), występowanie obfitych miesiączek, zmęczenie i złe samopoczucie.

W sytuacji gdy zauważymy u siebie wyżej opisane objawy bądź inne im towarzyszące powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci badania oraz wykona USG przez pochwę. Włączone zostaną także środki przeciwbólowe oraz antybiotyk, które należy zażywać zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Pacjentka musi także pić duże ilości płynów, prawidłowo odżywiać się, nosić ciepłe ubrania a także dbać o higienę okolic intymnych.   

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze