Zaloguj
Reklama

Asymetria piersi

Biust
Fot. Panthermedia
Biust
(1)

Asymetria piersi dotyczy większości kobiet. Objaw ten nie jest problemem natury zdrowotnej. Jednakże w przypadku, gdy asymetria jest duża bądź też szybko narasta, należy to zdiagnozować u specjalisty.

Reklama

Jak podają statystyki, 50%-97% kobiet ma asymetryczny biust. Różnice w wielkości obu piersi mogą być: subtelne, lekko widoczne lub też deformujące (sporadyczne przypadki).

Różnice między piersiami mogą polegać na różnicy w rozmiarze, objętości oraz kształcie. Asymetrią piersi nazywa się ponadto niejednakowe ułożenie brodawek sutkowych względem siebie bądź różnice w ich objętości.

Przyczyny asymetrii piersi

Specjaliści nie podają jednej konkretnej przyczyny, która wpływa na pojawienie się asymetrii. Czynników jest wiele. Do najczęstszych fizjologicznych powodów należą:

  • zaburzenia rozwojowe – w trakcie dojrzewania i wzrostu tkanki piersiowej następuje dysproporcja, która przyczynia się do nierównego rozwoju gruczołów mlecznych oraz tłuszczowej otoczki w ich obszarze,
  • czynniki hormonalne – asymetria piersi to także efekt różnej odpowiedzi w fazie wzrostu (zbyt wczesne dojrzewanie gruczołów piersiowych jest delikatnym rodzajem przedwczesnego dojrzewania płciowego, w którym obserwuje się powiększenie jednej bądź obydwu piersi),
  • nabyta asymetria – to wynik operacji piersi, usunięcia guzów, jak i przebytych infekcji i urazów,
  • karmienie piersią – kobiety zazwyczaj karmią niemowlę lewą piersią (łatwiej podtrzymać dziecko prawą ręką), w efekcie ssania dochodzi do stymulowania jej tkanki do rozwoju,
  • natura – ludzkie ciało nie jest symetryczne,
  • asymetria wrodzona – jest wynikiem niedorozwoju piersi i leżącego pod nią mięśnia piersiowego.  

Asymetria a problem zdrowotny

Czasem pojawienie się asymetrii piersi jest objawem chorobowym. W miękkiej tkance tworzą się guzy, które mogą mieć charakter nowotworowy.

Ważne! Zaobserwowawszy u siebie nagłą zmianę w wielkości lub kształcie piersi, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nagła asymetria piersi wymaga specjalistycznej diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych. Wskazane jest USG oraz konsultacja chirurgiczna.

Dobór biustonosza

Przy asymetrycznych piersiach istotny jest dobór biustonosza, który zapewni odpowiedni ucisk na biust oraz utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Biustonosz powinien być dostosowany rozmiarem do piersi większej (drugą miseczkę można wypełnić odpowiednio wymodelowaną gąbką).

Chirurgiczna korekta asymetrii biustu

Dysproporcje pomiędzy piersiami można zniwelować poprzez zabieg chirurgiczny. Dobór metody uwarunkowany jest efektem, jaki chce się uzyskać.

  • powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową lub poprzez wszczepienie implantu,
  • zmniejszenie zbyt dużej piersi.

Ważne! W sytuacji, gdy asymetrii towarzyszy opadnięcie piersi, pierś się podnosi.

Do mniej inwazyjnych zabiegów należy korekta kształtu biustu poprzez zastosowanie nici liftingujących.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fibak J.: Chirurgia - repetytorium. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Adres www źródła:


Reklama
(1)
Komentarze