Zaloguj
Reklama

Co nastolatki wiedzą o seksie?

Autorzy: Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego w Warszawie
Zdjęcia: ojoimages
Antykoncepcja, prezerwatywy
Fot. ojoimages
Antykoncepcja, prezerwatywy
(0)

„13-latka z łódzkiego gimnazjum zaszła w ciążę[1], „Wyuzdana zabawa skończyła się ciążą kilku dziewczynek” [2], „Woda z octem zabija plemniki" [3] – to tylko wybrane tytuły artykułów, obnażających i obrazujących brak elementarnej wiedzy o różnych aspektach seksualności wśród polskiej młodzieży.

Reklama

„Ciąża powstaje przez zbliżenie się kobiety z mężczyzną, którzy wydzielają plemniki – plemniczki, to znaczy nasiona. (…) Reakcja dwóch plemników powoduje ciążę, po której powstaje jajeczkowanie, a następnie przeradza się w kształt dziecka” – tłumaczy ojciec swojemu nastoletniemu synkowi. Jest to obraz z krótkiego filmu dokumentalnego z początku lat 70., obrazujący stan edukacji seksualnej wśród polskich dzieci i młodzieży. Ale czy tylko młodzieży? Informacje o tym, że dzieci rodzą się przez gardło albo że powstają z ziarenek uprawianych w słoiczku na wacie, przekazywane im były przez osoby dorosłe.

Było to blisko 40 lat temu, jednak czytając wypowiedzi współczesnej młodzieży, pojawiające się w Internecie, nie sposób odnieść wrażenia, że poziom świadomości seksualnej, wiedzy na temat antykoncepcji, płciowości i emocji przez te wszystkie lata w zasadzie nie zmienił się. W dalszym ciągu nastolatki nie mają rzetelnej wiedzy i z pytaniami dotyczącymi seksu są pozostawione same sobie. Wiele z nich jest przekonane, że nie można zajść w ciążę podczas pierwszego seksu, w trakcie menstruacji lub kochając się na stojąco. Z kolei młodzi chłopcy często piszą, że od masturbacji można oślepnąć albo że prowadzi ona do bezpłodności. Tego typu informacjami nastolatki dzielą się między sobą w Internecie. Poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania u koleżanek i kolegów, w pornografii lub na portalach internetowych, nie są w stanie odróżnić właściwych informacji od bzdur, w efekcie czego utrwalają nieprawdziwe schematy dotyczące związków, relacji między partnerami czy osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Skutków niedostatecznej edukacji jest wiele i mają one bezpośredni wpływ na funkcjonowanie człowieka w wielu aspektach życia. Przypadkowe lub nieodpowiedzialne zachowania seksualne prowadzą do szerzenia się chorób przenoszonych drogą płciową i nieplanowanych ciąż, które dla nieprzygotowanych na nią nastolatków mogą stać się traumą.

Bardzo niepokojącym, często pomijanym zjawiskiem, wynikającym z braku edukacji seksualnej, jest oderwanie seksualności od emocji, tzw. zjawisko odhumanizowania seksu.

Konsekwencją tego zjawiska może być całe kolejne pokolenie nauczone okazywania uczuć tylko poprzez zachowania seksualne, a to może prowadzić do osobistych tragedii i rozpadu związków.

Zdrowie seksualne jest ważnym elementem zdrowia ogólnego, z czego większość młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy.

Nowoczesna edukacja seksualna uświadamia znaczenie profilaktyki i prewencji szeregu chorób wpływających na seksualność człowieka, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy, choroby przenoszone drogą płciową. Młodzież należy nauczyć, jak się przed nimi zabezpieczyć, gdzie szukać pomocy i jak na ten temat rozmawiać.

 


[1] Tytuł artykułu z internetowego wydania „Dziennika Łódzkiego”

[2] Tytuł artykułu z internetowego wydania „Tygodnika Ostrołęckiego”

[3] Tytuł artykułu z portalu ciazowy.pl

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze