Zaloguj
Reklama

Czy możemy zaplanować płeć dziecka?

Autorzy: Anna Piotrowska
Badanie USG w ciąży
Fot. Panthermedia
Badanie USG w ciąży
(4)

Według danych demograficznych obecnie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek.

Reklama

Zwykle prawdopodobieństwo urodzenia danej płci wynosi 50%. Często pary starając się o dziecko marzą o konkretnej płci. Istnieje kilka sposobów planowania płci dziecka jednak nie dają one 100% pewności.

Płeć dziecka określana jest przez plemnik, który posiada chromosom X decydujący o płci żeńskiej oraz chromosom Y decydujący o płci męskiej. Przez połączenie się zatem komórki jajowej z plemnikiem kobieta może urodzić chłopca bądź dziewczynkę.

Na jakość nasienia mężczyzny czyli na ilość i ruchliwość występujących w nim plemników decyduje wiele czynników m.in.:

  • środowisko w jakim żyje,
  • styl życia,
  • sposób odżywiania,
  • aktywność fizyczna.

Plemniki z chromosomem Y uważa się za szybsze od tych, które determinują płęć żeńską. W momencie owulacji zatem szybciej do komórki dotrą plemniki z chromosomem Y. Dlatego kobieta pragnąca mieć chłopca powinna współżyć w dniu owulacji.

Jeżeli owulacja natomiast będzie jakiś czas po stosunku to do komórki jajowej dotrą tylko plemniki z chromosomem X, gdyż są bardziej żywotniejsze w skutek tego urodzi się dziewczynka.

Warto pamiętać, że na odbudowanie plemników do prawidłowego stanu potrzeba jest 2 dób. Kilka stosunków dziennie doprowadza do mniejszej ilości plemników w ejakulacie.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze