Zaloguj
Reklama

Czy ryzyko wystąpienia raka piersi ma związek z długością cykli miesięcznych w młodym wieku?

Autorzy: Terry KL et al.
Czy ryzyko wystąpienia raka piersi ma związek z długością cykli miesięcznych w młodym wieku?
Fot. ojoimages
(5)

Wykonano szerokie badania nad powiązaniem wieku pierwszej miesiączki i menopauzy, oraz długością trwania miesiączek w młodym wieku, z ryzykiem i częstością występowania raka piersi.

Reklama

W badaniu wzięło udział 116 671 pacjentek, które były w wieku 25 do 42 lat.  Informacje na temat cykli menstruacyjnych zebrano na podstawie wywiadów z pacjentkami. W czasie trwania badania zanotowano 1163 przypadków wystąpienia inwazyjnego raka piersi przed w wieku przedmenopauzalnym. Ponadto nie zauważono zwiększonego ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet w wieku 18 do 22 lat, które miały przedłużone cykle miesięczne do ponad 32 dni w porównaniu do pacjentek w tym samym wieku, których cykle były prawidłowe i wynosiły 26-31 dni.

Zauważono jednak zmniejszone ryzyko występowania raka piersi u kobiet poniżej 40 roku życia, których cykle miesięczne w wieku 18-22 były przedłużone do ponad 32 dni. U wszystkich pacjentek obecne cykle miesięczne nie miały żadnego wpływu na ryzyko występowania raka piersi. Z badania tego wynika, że przedłużone cykle miesięczne nie mają żadnego wpływu na obniżenie ryzyka występowania raka piersi w wieku 18-22 lat, jednak zbyt długie cykle miesięczne w tym wieku znacznie obniżają to samo ryzyko w wieku przedmenopauzalnym przed 40 rokiem życia.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Cancer-Epidemiol-Biomarkers-Prev. 2005 Jun; 14(6): 1509-13

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze