Zaloguj
Reklama

Endometrioza zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelit

Autorzy: Anna Pyka
Ból brzucha
Fot. ojoimages
Ból brzucha
(5)

 

Zgodnie z wynikami nowych badań, kobiety z endometriozą mogą być nawet o 80 procent bardziej narażone na rozwój chorób jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, w porównaniu do kobiet zdrowych.
Reklama

 

Endometrioza występuje wówczas, gdy endometrium rośnie na zewnątrz macicy. Objawami endometriozy najczęściej sa: ból brzucha, obfite miesiączki i bezpłodność.

Kobiety z endometriozą mają o 50 procent większe szanse rozwoju chorób zapalnych jelit w porównaniu do kobiet w ogólnej populacji. Zwiększone ryzyko trwa do 20 lat po rozpoznaniu endometriozy.

Ryzyko było jeszcze bardziej widoczne wśród kobiet, u których endometrioza została zweryfikowana chirurgicznie. W tej grupie ryzyko wzrosło aż o 80 procent.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest zapaleniem wewnętrznej wyściółki jelita grubego. Podczas gdy choroba Leśniowskiego-Crohna obejmuje wszystkie warstwy jelita i może wystąpić zarówno w jelicie cienkim jak i okrężnicy. Objawy obejmują uporczywe biegunki, bóle brzucha, skurcze, krwawienie z odbytnicy, gorączkę i utratę wagi.

Badania wykazały związek pomiędzy endometriozą i chorobami zapalnymi jelit, ale nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego.
Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze