Zaloguj
Reklama

Jak opóźnić miesiączkę i czy jest to bezpieczne?

Metody antykoncepcji
Fot. medforum
Metody antykoncepcji
(0)

Różne bywają powody, przez które pacjentki chciałyby opóźnić miesiączkę – czasami przyczyną jest nadchodzące, ważne dla nich wydarzenie, takie jak ślub, czasami zaś wymarzony wakacyjny wyjazd, podczas którego krwawienie miesiączkowe zdecydowanie nie jest mile widziane. Wykorzystać do opóźnienia miesiączki można różne środki, bo m.in. zarówno hormonalne środki antykoncepcyjne, jak i spiralę wewnątrzmaciczną. Pojawiać się tutaj może jednak pytanie – czy przesuwanie okresu jest bezpieczne?

Reklama

Pacjentki zgłaszają się do swoich ginekologów z pytaniem o możliwość przesunięcia miesiączki z różnych powodów – zdarza się, że w najbliższym czasie biorą ślub, wyjeżdżają na wakacje czy w podróż służbową, gdzie dostanie miesiączki zdecydowanie nie jest oczekiwanym przez nie wtedy zjawiskiem. Opóźnienie miesiączki jest jak najbardziej możliwe i wykorzystać do tego można kilka różnych środków.

Najczęściej do przesunięcia terminu krwawienia miesiączkowego wykorzystywane są hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Przesunąć termin miesiączki u kobiet, które je zażywają, jest stosunkowo łatwo – wystarczające jest rozpoczęcie zażywania nowych tabletek bez 7-dniowej przerwy, podczas której typowo pojawić się powinno krwawienie miesiączkowe. Podobnie jest w przypadku plastrów antykoncepcyjnych – w ich przypadku przez 3 tygodnie stosuje się środki zawierające hormony, po czym przez tydzień nie aplikuje się plastrów i wtedy powinno pojawić się krwawienie. Aby opóźnić miesiączkę, wystarczy po prostu nakleić kolejny plaster bez robienia przerwy. W przypadku zaś tych pacjentek, u których wprowadzona zostanie do ich dróg rodnych wkładka wewnątrzmaciczna, miesiączka może się u nich nie pojawiać nawet przez 6 miesięcy.

Opóźnienie miesiączki może być bardzo kuszące, pojawia się tutaj jednak pytanie: czy takie postępowanie jest bezpieczne? Bardzo dużą ostrożność powinny zachować pacjentki, które dopiero zaczynają miesiączkować: u nich bowiem stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może zaburzać gospodarkę hormonalną, czego skutkiem mogą być nieprawidłowości rozwoju kośćca i osiągnięcie przez nie ostatecznie niższego wzrostu. Wskazane również jest to, aby maksymalny okres przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w czasie którego pacjentka nie ma krwawień miesiączkowych, był nie dłuższy niż 80 dni – w przypadku dłuższego stosowania tychże środków pojawia się ryzyko przerostu endometrium.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze