Zaloguj
Reklama

Karmienie piersią zmniejsza obwód talii!

Karmienie piersią
Fot. panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Badanie Pregnancy Outcomes and Community Health (POUCH) wykazało, że karmienie piersią przez ponad 6 miesięcy jest ściśle związane z mniejszym obwodem talii wśród kobiet po porodzie. Co więcej, stan ten może utrzymywać się nawet do dziesięciu lat po urodzeniu dziecka.

Reklama

Łącznie 678 kobiet w przedziale od 7 do 15 lat po porodzie wzięło udział w badaniu POUCHmoms. Naukowcy ocenili zależność pomiędzy obwodem talii mierzonym podczas obserwacji a historią okresu karmienia piersią. W doświadczeniu porównano różnice zachodzące pomiędzy kobietami, które karmiły piersią oraz tymi, które tego nie robiły. Wyniki obserwacji sugerują, że pomimo różnic w ogólnym stylu życia między obiema grupami kobiet matki karmiące piersią przez ponad 6 miesięcy mają średnio mniejsze WC (obwód talii). Poporodowa produkcja mleka do karmienia piersią wymaga, aby matki wydały prawie 500 dodatkowych kilokalorii dziennie!

Nasze wyniki wskazują, że kobiety karmiące piersią przez ponad 6 miesięcy po porodzie miały mniej otyłości centralnej 7-15 lat później w porównaniu z kobietami karmiącymi piersią 6 miesięcy lub krócej. Tłumaczy to zamieszanie związane z wiekiem, rasą, pochodzeniem etnicznym, parytetem i powikłaniami ciąży, statusem społeczno-ekonomicznym i czynnikami zdrowego stylu życia – mówią autorzy badania.

Powyższe wnioski dostarczają ważnych informacji o potencjalnych korzyściach dla zdrowia matki wynikających z karmienia piersią przez ponad 6 miesięcy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze