Najczęstsze skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Pigułki antykoncepcyjne przez wielu ludzi bywają uznawane za wyjątkowo skuteczną metodą antykoncepcyjną. Nie ma jednak nic za darmo – u pacjentek, które z nich korzystają, występować mogą różne skutki uboczne. Czy takowe są groźne i czy należy się ich bać? Jakie w ogóle mogą być skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Pigułki antykoncepcyjne (tabletki antykoncepcyjne, a zasadniczo, poprawniej mówiąc, antykoncepcja hormonalna) stanowią obecnie jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania poczęciu. Prawdopodobnie za popularność tej metody antykoncepcji w największej mierze odpowiada jej skuteczność – otóż skuteczność antykoncepcji hormonalnej sięga nawet powyżej 90%.
Tabletki antykoncepcyjne, mimo wszystko, są jednak lekami. Jak to w przypadku dowolnych innych leków, tak i w przypadku antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się czy to przeciwwskazania do jej stosowania, jak i możliwe skutki uboczne zażywania tychże środków. Jak to jest z drugimi z wymienionych - jakie są najczęstsze skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej?
Pigułki antykoncepcyjne prowadzić mogą do wielu różnorodnych zaburzeń, spośród których najczęściej wspomina się o:
- dodatkowych plamieniach międzymiesiączkowych,
- występowaniu drażliwości piersi,
- zmianach śluzu pochwowego (u jednych kobiet dochodzi do nasilenia jego produkcji, u innych zaś dzieje się całkowicie odwrotnie – niektóre pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną doświadczają znacznego zmniejszenia produkcji wydzieliny w drogach rodnych, przez co mogą one zmagać się z suchością pochwy),
- bólach głowy,
- zaburzeniach nastroju (typowo w postaci jego obniżenia),
- nudnościach i bólach brzucha,
- spadku libido,
- zwiększeniu masy ciała,
- epizodach braku miesiączki.
Znaczna większość z wymienionych skutków ubocznych – np. nudności czy dodatkowe plamienia międzymiesiączkowe – najbardziej nasilona jest na początku zażywania pigułek antykoncepcyjnych, później, z biegiem czasu, intensywność takich skutków ubocznych znacząco maleje lub nawet w ogóle dochodzi do ich całkowitego ustąpienia. Jeżeli jednak skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej utrzymują się przez dłuższy czas (np. pacjentka ciągle doświadcza drażliwości w obrębie piersi) oraz gdy nie wiadomo, czy dany objaw jest skutkiem ubocznym tabletek antykoncepcyjnych czy też wynika on z czegoś innego (np. opóźnienie miesiączki może być efektem ubocznym doustnej antykoncepcji, ale i może wynikać ono z zajścia w ciążę), to wtedy najkorzystniej jest skonsultować się z lekarzem.