Zaloguj
Reklama

Nowe techniki mogą pozwolić pacjentkom z nowotworami na zamrożenie komórek jajowych i zachowanie płodności.

Nowe techniki mogą pozwolić pacjentkom z nowotworami na zamrożenie komórek jajowych i zachowanie płodności.
Fot. ojoimages
(0)

Naukowcy z U-M (University of Michigan) opisali nową technikę zamrażania komórek jajowych dającą szansę pacjentkom z rakiem na posiadanie potomstwa w przypadku, kiedy chemio i radioterapia pozbawią ich płodności.

Reklama

W procedurach kriokonserwcji prawdziwym wyzwaniem dla naukowców jest bezpieczne odmrażanie z zachowaniem żywotności komórek jajowych i możliwości ich późniejszego zapłodnienia.

Naukowcy z U-M pracują nad udoskonaleniem nowej metody zamrażania oocytów zwanej witryfikacją. Ta technika kriokonserwacji umożliwia przeprowadzenie etapu chłodzenia komórki wystarczająco szybko, aby przejście ze stanu ciekłego w stan stały odbywało się natychmiastowo. Pozwala to uniknąć tworzenia się kryształków lodu i uzyskanie konsystencji przypominającej ciekłe, kleiste szkło.

" Przy tradycyjnych metodach zamrażania około połowa oocytów zachowuje żywotność po procesie odmrażania. Zastosowanie witryfikacji umożliwia uzyskanie 98%-wej przeżywalności komórek jajowych. W przypadku kobiet z niektórymi nowotworami, komórki te są jedyną możliwością posiadania w przyszłości potomstwa, więc ważne jest, aby jak najwięcej z nich przetrwało proces odmrażania."- mówi dr Gary D. Smith z U-M.

Terapia przeciwrakowa związana z chemioterapią czy też radioterapią może przyczynić się do wystąpienia niepłodności. Niektóre pacjentki po takiej terapii mogą odzyskać płodność i począć potomstwo, ale nie dotyczy to wszystkich kobiet. Kriokonserwacja mogłaby stanowić swojego rodzaju zabezpieczenie dla tych kobiet z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia niepłodności po terapii przeciwnowotworowej.

Po zastosowaniu witryfikacji jako metodę zapłodnienia komórki jajowej stosuje się technikę ICSI - śródcytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika. Jeden plemnik wprowadza się do jednego oocytu.

Aby zamrożone komórki jajowe nadawały się do zapłodnienia oocyt musi być dojrzały. Oznacza to, iż kobieta musi przejść 14 dniową terapię hormonalną w celu stymulowania produkcji oocytów. Wymóg ten może stanowić ograniczenie dla pewnych pacjentek. Problematyczną kwestią jest czy właściwym krokiem będzie poddawać pacjentki terapii hormonalnej, jeżeli ich choroba nowotworowa jest spowodowana działaniem estrogenów, tak jak może to mieć miejsce w przypadku raka piersi. Dodatkowo terapia hormonalna wymaga odłożenia rozpoczęcia terapii przeciwnowotworowej, co również może być nie do przyjęcia w pewnych przypadkach.

Konieczne jest opracowanie wytycznych dla pacjentek i lekarzy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • University of Michigan Health System, USA

Reklama
(0)
Komentarze