Zaloguj
Reklama

Obserwacja zmian wydzielin szyjkowo-pochwowych w celu dokładnego wyznaczenia owulacji.

Autorzy: Alliende ME et al.
Obserwacja zmian wydzielin szyjkowo-pochwowych w celu dokładnego wyznaczenia owulacji.
Fot. panthermedia
(0)

Przeanalizowano szereg czynników owulacji powołując się na dane dostarczone z uniwersyteckiego centrum naturalnych metod planowania rodziny.

Reklama

15 kobiet, które już rodziły, podczas 29 cykli owulacyjnych badało wydzieliny szyjkowo-pochwowe. Kobiety te same pobierały swoją wydzielinę z górnej części pochwy, następnie opisywały jej wygląd i przechowywały do dalszych badań. Także mierzona była podstawowa temperatura ciała  i pobierano próbki porannego moczu w celu oznaczenia stężeń estrogenów i glukuronianu pregnanendiolu. Przeprowadzano także dopochwowe badania ultrasonograficzne jajników.

Biorąc pod uwagę okres +/- jednego dnia od ultrasonograficznego oznaczenia owulacji na podstawie próbek wydzielin szyjkowo-pochwowych pobranych z pochwy, badane kobiety przeszły owulację w 76% do 97% cykli, na podstawie  obserwacji jakie kobiet wykonywały i charakterystyce pobranych z pochwy wydzielin  owulacja nastąpiła w 76% do 90%, a procent ten wzrósł do 90% - 97% po  konsultacji obserwacji z instruktorem metody. Natomiast biorąc pod uwagę wyniki testów immunologicznych (nagły spadek ilości  glukuronianu) owulacja miała miejsce w 76% do 86%  cykli.

Pomiary temperatury ciała były mniej precyzyjnym wyznacznikiem owulacji ( 71% do 79%).

Podsumowując, można stwierdzić, iż obserwacja zmian wydzielin szyjkowo-pochwowych jest precyzyjnym wskaźnikiem owulacji.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Am J Obstet Gynecol. 2005 Jul; 193(1): 71-5

Reklama
(0)
Komentarze