Zaloguj
Reklama

Plamienia miedzymiesiączkowe - nie lekceważ ich

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Tadeusz Pisarski,, Położnictwo i ginekologia”. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2002
Brzuch
Fot. Pantherstock
Brzuch
(3)

Plamienia międzymiesiączkowe zdarzają się u prawie wszystkich kobiet.

Reklama

Występując od czasu do czasu nie są groźne, jednak kiedy są obfite i bolesne mogą być objawem poważnej choroby układ rodnego kobiety.

Naturalne plamienie jest objawem owulacji lub zagnieżdżenia się zarodka. Kiedy plamienie jest obfite i bardzo bolesne może świadczyć o chorobie dróg rodnych kobiety.

  1. Polipy - mogą występować w macicy, w trzonie macicy, na jajnikach. Występują w każdym wieku. Głównymi objawami są plamienia międzymiesiączkowe czy obfite i przedłużające się miesiączki.
  2. Mięśniaki - to najczęstszy nowotwór niezłośliwy macicy, wyróznia się kilka typów mięśniaków: podsurowiczy, śródścienny, podśluzówkowy, uszypułkowy, szyjkowy, miedzywięzadłowy.
    Objawy: krwawienia miedzymiesiączkowe, przedłużające się i obfite miesiączki, bóle podbrzusza, ucisk rozrastającego się guza.
  3. Krwawienie przez nadżerkę - nadżerka to ubytek naskórka albo błony śluzowej spowodowany urazem mechanicznym, środkiem chemicznym, chorobą, np. drożdżami, nowotworem.
  4. Zakażenie dróg moczowo-płciowych

Lekkie plamienie nie wymaga konsultacji medycznej. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Reklama
(3)
Komentarze