Zaloguj
Reklama

Powszechnie stosowany pestycyd może powodować obniżenie płodności u kobiet.

Powszechnie stosowany pestycyd może powodować obniżenie płodności u kobiet.
Fot. ojoimages
(0)

Methoxychlor (MXC) szeroko rozpowszechniony środek owadobójczy stosowany do ochrony roślin uprawnych może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego prowadząc do zmniejszenia płodności u kobiet - donoszą naukowcy z Yale School of Medicine.

Reklama

Naukowcy wykryli, iż MXC, który został wprowadzony na rynek jako bezpieczny środek zastępujący obecnie zakazany w użyciu DDT, powoduje modyfikacje regulowanego przez estrogeny genu Hoxa10 i równocześnie obniża zdolność macicy do utrzymania implantacji embrionu. Do potwierdzenia swoich przypuszczeń naukowcy przeprowadzali doświadczenia na myszach a następnie skoncentrowali się na ludzkich liniach komórkowych.

MXC jest stworzonym przez człowieka pestycydem stosowanym do walki z muchami, komarami, karaluchami i innymi owadami. MXC stosowany jest bezpośrednio na rośliny uprawne i wykorzystuje się go również w ochronie zwierząt domowych przed insektami. Pestycyd ten należy do dużej grupy związków mogących naśladować działanie hormonów i w pewnych przypadkach zakłócać działanie układu hormonalnego.

W innych badaniach wykazano, iż MXC jak również inne związki chemiczne o podobnym działaniu do DDT mogą powodować występowanie nieprawidłowości w rozwoju i funkcjonowaniu tkanek w układzie rozrodczym kobiet.

"MXC wywoływał u myszy podobną reakcję do oddziaływania DES- syntetycznego estrogenu"- mówi dr Hugh S. Taylor, jeden z autorów badania. "U potomstwa kobiet narażonych na działanie DES częściej występowały nieprawidłowości kształtu szyjki macicy, było ono bardziej podatne na występowanie raka pochwy, poronień i przedwczesnych porodów oraz innych powikłań."

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Yale University, USA

Reklama
(0)
Komentarze