Zaloguj
Reklama

Przypadki nadwagi i otyłości nie są mniej liczne u kobiet karmionych w okresie niemowlęcym piersią.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Przypadki nadwagi i otyłości nie są mniej liczne u kobiet karmionych w okresie niemowlęcym piersią.
Fot. ojoimages
(0)

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Harvard Medical School wykryto, iż dorosłe kobiety karmione piersią w dzieciństwie nie wykazują niższych wskaźników dotyczących występowania otyłości czy też nadwagi w porównaniu do kobiet niekarmionych piersią.

Reklama

Dodatkowo wykryto, iż wydłużony okres karmienia piersią (przynajmniej do 6 miesiąca życia) jest związany z szczuplejszą sylwetką do 5 roku życia, ale zależność ta nie utrzymuje się w wieku dojrzewania i w życiu dorosłym. Badanie oparto o dane pacjentek z grupy 35.526 kobiet uczestniczących w programie the Nurse's Health Study II (NHS).

Autorzy pracy przyznają, iż karmienie piersią przyczynia się do lepszego stanu zdrowia zarówno matki jak i dziecka, jednakże zdaniem Karin Michels, głównej autorki badania, jest mało prawdopodobnym, aby odgrywało ważną rolę w kontrolowaniu występowania otyłości w późniejszym wieku.

Ponadto, wyniki badania zaprzeczają wnioskom z innych, wcześniejszych prac odnoszących się do niewielkiego ochronnego wpływu karmienia piersią na rozwój otyłości i nadwagi w wieku dorosłym. „Wiele z tych prac nie uwzględniło, we właściwy sposób, w obliczeniach czynników społeczno-ekonomicznych, które również mogą wpływać na masę ciała człowieka dorosłego” -  uważa dr Michels.

 W tym samym wydaniu czasopisma International Journal of Obesity, w innym artykule przeglądowym, również podkreśla się brak wpływu i powiązania pomiędzy karmieniem piersią a otyłością: „Podawane obecnie dowody wydają się być niewystarczające, aby jednomyślnie i pewnie twierdzić,iż "programowanie" otyłości ma miejsce już w okresie niemowlęcym”.

W innej pracy, opublikowanej w czerwcowym wydaniu American Journal of Clinical Nutrition, stwierdzono, że ochronny wpływ karmienia piersią może wynikać z faktu, iż kobiety karmiące piersią również mogą wykazywać zachowania lub też przyzwyczajenia, które sprawiają, iż ich potomstwo nie będzie miało tendencji do tycia w późniejszym wieku. W badaniu tym, w grupie badanej zebrano 4325 dzieci w wieku 9-10 lat, w celu wyznaczenia zależności zastosowano odpowiednie metody statystyczne służące do równoczesnej kontroli czynników związanych zarówno z karmieniem piersią i ryzykiem wystąpienia otyłości, łącznie z poziomem edukacji matek i statusem społeczno-ekonomicznym, BMI matki, ilością czasu, jaki matka spędza oglądając programy telewizyjne w ciągu dnia, jak również czasem spędzonym w samochodzie w każdym dniu tygodnia.

„Istnieje wiele innych, niezwiązanych z otyłością, powodów, dla których matki powinny karmić piersią” -  uważa dr Andre M. Toschke, Kings College London, główny autor pracy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • International Journal of Obesity, July 2007.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze