Zaloguj
Reklama

Rozkład zakażeń różnego typu wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w przypadkach inwazyjnego raka szyjki macicy i zaawansowanych zmian w obrębie szyjki macicy: najnowsze dane.

Autorzy: Smith JS et al.
Rozkład zakażeń różnego typu wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w przypadkach inwazyjnego raka szyjki macicy i zaawansowanych zmian w obrębie szyjki macicy: najnowsze dane.
Fot. ojoimages
(0)

Dane dotyczące ilości występowania różnego typu wirusa HPV w inwazyjnym i przedinwazyjnym raku szyjki macicy są bardzo istotne w szacowaniu skuteczności szczepionek HPV16/18 i testów skriningowych opartych na HPV.

Reklama

Przeprowadzono meta-analizę rozkładu zakażeń różnego typu wirusem HPV w przypadkach inwazyjnego raka szyjki macicy (ICC) i zmian dysplastycznych dużego stopnia – HSIL. Dla ICC najczęściej występującym typem wirusa był HPV 16 a drugim, co do częstości występujących infekcji był HPV 18 -nie zależnie od kontynentu gdzie przeprowadzano analizę.

Sumując zakażenia typami wirusa HPV16/18 chorobowość dla przypadków ICC związana z tymi typami wirusa była nieznacznie wyższa w Europie, Ameryce północnej i Australii (74-77%) w porównaniu do Afryki, Azji, i Ameryki południowo-środkowej (65-70%).Kolejnym najczęściej występującym, na wszystkich badanych kontynentach, typem HPV był wirus HPV31,33,35,45,52 i 58.

Wirus HPV18 znacznie częściej występował w przypadkach raka gruczołowego/gruczołowopłaskonabłonkowego (adeno/adenosquamous carcinoma) w porównaniu do przypadków raka płaskonabłonkowego. Dla przypadków HSIL chorobowość wynikająca z obecności HPV16/18 wynosiła 52%.

Szczególnie mało danych dotyczących występujących typów HPV w przypadkach ICC i HSIL zebrano z regionów Afryki i Azji centralnej.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Int J Cancer. 2007 Apr 2.

Reklama
(0)
Komentarze