Zaloguj
Reklama
(0)

Już przeszło od dziesięciu lat 26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day). Święto wspierane jest zarówno przez liczne międzynarodowe organizacje pozarządowe (Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji i Zdrowia Reprodukcyjnego, Międzynarodową Federację Planowanego Rodzicielstwa czy Niemiecką Fundację na rzecz Populacji świata), jak i przez rządy wielu państw.

Reklama

Obchody tego dnia mają na celu permanentnie zwiększać świadomość – szczególnie u młodych ludzi – dotyczącą korzystania z możliwych środków antykoncepcyjnych, a także dostęp do nich; wpływać na podejmowanie racjonalnych decyzji w kwestiach planowania rodziny czy zdrowia seksualnego. Światowy Dzień Antykoncepcji ma ponadto kształtować wolność wyboru w kwestiach związanych z płaszczyzną seksualności, a także wolność wyrażania własnych poglądów dotyczących tychże zagadnień.

W związku z różnicami wynikającymi na gruncie kultury i wiary co roku z powodu powikłań w czasie ciąży umiera kilkadziesiąt tysięcy kobiet. W wielu państwach, szczególnie na kontynencie afrykańskim, w związku z panującym tam ubóstwem część społeczeństwa nie może korzystać z wielu form antykoncepcji, wskutek czego w dużej mierze – jak wynika z badań – co dziesiąty mieszkaniec Afryki zarażony jest wirusem HIV.

Dzieje opracowywania metod pozwalających na skuteczne zabezpieczenie się sięgają czasów starożytnych. I choć dziś noszenie naszyjników z kości kota bądź korzystanie z pasty z odchodów krokodyla wydaje się po prostu zabawne, oznacza to jednak, że dylematy związane z antykoncepcją towarzyszą rodzajowi ludzkiemu od zawsze. Dziś, dzięki medycynie, ludzie mogą korzystać z jej najróżniejszych postaci w zależności od swojego wieku, płci, stanu zdrowia czy częstotliwości uprawiania seksu.

Żaden rodzaj antykoncepcji nie pozwala na stuprocentowe uniknięcie zajścia w ciążę, ale niektóre oscylują blisko tej granicy. Wśród najbardziej popularnych i najpowszechniejszych metod wymienia się przede wszystkim używanie prezerwatyw, co ma swoje plusy, jak i minusy. W przypadku ich pęknięcia czy niewłaściwego założenia ryzyko przeniesienia rozmaitych chorób drogą płciową bądź zajścia w ciążę drastycznie wzrasta. Na rynku dostępne są również pigułki hormonalne i specjalne plastry, które wygodnie się aplikuje, naklejając je na ramię. W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych te nie wymagają regularnego przyjmowania, wystarczy je zmieniać raz na tydzień. Kobiety w obecnych czasach mogą jeszcze korzystać z zastrzyków hormonalnych, pierścieni domacicznych czy krążków dopochwowych. Każda z metod powinna być jednak indywidualnie dobrana do potrzeb pacjentki podczas wizyty u lekarza ginekologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze