Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Antykoncepcji

Antykoncepcja, prezerwatywy
Fot. ojoimages
Antykoncepcja, prezerwatywy
(0)

Już przeszło od dziesięciu lat 26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day). Święto wspierane jest zarówno przez liczne międzynarodowe organizacje pozarządowe (Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji i Zdrowia Reprodukcyjnego, Międzynarodową Federację Planowanego Rodzicielstwa czy Niemiecką Fundację na rzecz Populacji świata), jak i przez rządy wielu państw.

Reklama

Obchody tego dnia mają na celu permanentnie zwiększać świadomość – szczególnie u młodych ludzi – dotyczącą korzystania z możliwych środków antykoncepcyjnych, a także dostęp do nich; wpływać na podejmowanie racjonalnych decyzji w kwestiach planowania rodziny czy zdrowia seksualnego. Światowy Dzień Antykoncepcji ma ponadto kształtować wolność wyboru w kwestiach związanych z płaszczyzną seksualności, a także wolność wyrażania własnych poglądów dotyczących tychże zagadnień.

W związku z różnicami wynikającymi na gruncie kultury i wiary co roku z powodu powikłań w czasie ciąży umiera kilkadziesiąt tysięcy kobiet. W wielu państwach, szczególnie na kontynencie afrykańskim, w związku z panującym tam ubóstwem część społeczeństwa nie może korzystać z wielu form antykoncepcji, wskutek czego w dużej mierze – jak wynika z badań – co dziesiąty mieszkaniec Afryki zarażony jest wirusem HIV.

Dzieje opracowywania metod pozwalających na skuteczne zabezpieczenie się sięgają czasów starożytnych. I choć dziś noszenie naszyjników z kości kota bądź korzystanie z pasty z odchodów krokodyla wydaje się po prostu zabawne, oznacza to jednak, że dylematy związane z antykoncepcją towarzyszą rodzajowi ludzkiemu od zawsze. Dziś, dzięki medycynie, ludzie mogą korzystać z jej najróżniejszych postaci w zależności od swojego wieku, płci, stanu zdrowia czy częstotliwości uprawiania seksu.

Żaden rodzaj antykoncepcji nie pozwala na stuprocentowe uniknięcie zajścia w ciążę, ale niektóre oscylują blisko tej granicy. Wśród najbardziej popularnych i najpowszechniejszych metod wymienia się przede wszystkim używanie prezerwatyw, co ma swoje plusy, jak i minusy. W przypadku ich pęknięcia czy niewłaściwego założenia ryzyko przeniesienia rozmaitych chorób drogą płciową bądź zajścia w ciążę drastycznie wzrasta. Na rynku dostępne są również pigułki hormonalne i specjalne plastry, które wygodnie się aplikuje, naklejając je na ramię. W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych te nie wymagają regularnego przyjmowania, wystarczy je zmieniać raz na tydzień. Kobiety w obecnych czasach mogą jeszcze korzystać z zastrzyków hormonalnych, pierścieni domacicznych czy krążków dopochwowych. Każda z metod powinna być jednak indywidualnie dobrana do potrzeb pacjentki podczas wizyty u lekarza ginekologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze