Zaloguj
Reklama

Terapia estrogenowa nieskuteczna w leczeniu nietrzymania moczu?

Terapia estrogenowa nieskuteczna w leczeniu nietrzymania moczu?
Fot. Pantherstock
(5)

Jak podaje Reuters Health, estrogeny nie są pomocne w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Reklama

Wydaje się, że hormon ten może nawet zwiększać ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu u zdrowych kobiet, a także pogarszać stan tych, które już cierpią na tę chorobę.

Wg dr Susan Hendrix z Detroit i jej współpracowników, estrogeny nie powinny być zalecane w zapobieganiu i leczeniu nietrzymania moczu.  Badania potwierdzające ich tezę zostały przeprowdzone na grupie ponad 23.000 kobiet po menopauzie. Kobietom tym losowo podawano estrogeny, estrogeny z progestagenem oraz placebo. Wykazano, że podawanie estrogenów zwiększa ryzyko zawału serca, raka piersi i udaru mózgu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zwłaszcza postaci wysiłkowej.

U kobiet, które już wcześniej cierpiały na tę chorobę, podawanie estrogenów oraz estrogenów z progestagenem powodowało zwiększenie częstości oddawania moczu, a także związane było z jego nietrzymaniem, ograniczając przez to codzienną aktywność i obniżając jakość życia.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Journal of the American Medical Association, 23 lutego 2005

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze