Zaloguj
Reklama

USG tarczycy – kiedy należy je wykonać?

Badanie USG tarczycy u kobiet
Fot. panthermedia
Badanie USG tarczycy u kobiet
(0)

USG tarczycy stanowi bardzo ważny element diagnostyki chorób endokrynologicznych. Jakie są wskazania do wykonania badania? Co ono pozwala wykryć?

Reklama

Szacuje się, że co piąty Polak cierpi na zaburzenia pracy tarczycy. Niestety wielu pacjentów żyje, nie zdając sobie sprawy z istnienia choroby. Tarczyca odgrywa istotną rolę dla organizmu, ponieważ syntetyzuje hormony niezbędne do pracy całego organizmu. Niepokojącymi objawami, sugerującymi problemy z pracą tarczycy, są wahania wagi, wypadanie włosów, zmęczenie.

Badanie USG tarczycy i przytarczyc

Badanie USG wykonywane przy użyciu ultrasonografu pozwala na ocenę rozmiaru tarczycy i przytarczyc. W trakcie badania można ocenić strukturę gruczołów, zweryfikować, czy nie ma przerostów oraz ocenić, czy nie pojawiły się niepokojące guzy i zgrubienia. Badanie jest całkowicie bezbolesne – lekarz przykłada głowicę USG do szyi pacjenta, przesuwając ją, widzi na ekranie obraz tarczycy.

Wskazania do badania

Badanie USG jest badaniem uzupełniającym, zwłaszcza dla pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia pracy tarczycy. Ci pacjenci, u których w badaniu krwi dopatrzono się nieprawidłowego stężenia TSH, FT3, FT4 czy przeciwciał anty-TPO i anty-TG, powinni mieć wykonane również USG tarczycy. Zaleceniem do wykonania USG tarczycy ą również:

  • choroby tarczycy w rodznie pacjenta,
  • usunięcie guzów/nowotworów tarczycy,
  • konieczność zdiagnozowania stanu zapalnego tarczycy – niezbędne do postawienia diagnozy o rozwoju choroby Hashimoto czy Gravesa-Basedowa,
  • konieczność monitorowania zmian w obrębie tarczycy zdiagnozowanych uprzednio.

USG tarczycy należy wykonywać co najmniej raz na trzy lata. U pacjentów z grupy ryzyka częściej. Badanie USG pozwala na wczesne wykrycie zmian w obrębie gruczołu, jak chociażby nowotworu złośliwego tarczycy. Dzięki wczesnemu wykryciu szanse na powrót do zdrowia sięgają 90 procent.

Jak przygotować się od badania?

Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Warto jednak nie zakładać golfu czy korali/wisiorków, ponieważ i tak będziemy proszeni o odsłonienie szyi. Jeśli pacjent posiada wcześniejsze wyniki badań krwi, wskazujące na stężenie hormonów tarczycy, warto zabrać je ze sobą. Badanie trwa około 10 minut. Jeśli w trakcie badania lekarz dostrzeże niepokojące zmiany, takie jak torbiele, zwapnienia, guzy, nieprawidłowe unaczynienie, może okazać się, że skieruje na biopsję tarczycy. Biopsja polega na pobraniu z tarczycy fragmentu zmienionego chorobowo przy pomocy cienkiej igły. Pobrany materiał biologiczny poddawany jest analizie histopatologicznej, co pozwala na ocenę, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa.

Gdzie wykonać badanie?

Jeśli znajdujesz się pod opieką Poradni Endokrynologicznej, zapytaj lekarza prowadzącego o możliwość wykonania badania. Jeśli nie jesteś pacjentem objętym opieką Poradni Endokrynologicznej, jednak od dłuższego czasu masz problemy z utrzymaniem wagi, Twoja skóra staje się sucha, odczuwasz chłód, a w rodzinie występowały choroby tarczycy, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci badanie krwi i w razie konieczności skieruje do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze