Zaloguj
Reklama

Wady pochwy i macicy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa
Płaski brzuch
Fot. Panthermedia
Płaski brzuch
(3)

Brak macicy oraz pochwy występuje w zespole wrodzonego braku pochwy i macicy. Powodem jest zahamowanie prawidłowego połączenia i udrożnienia przewodów okołośródnerczowych w 9 tygodniu ciąży.

Reklama

W miejscu macicy występuje pasmowaty zawiązek bez obecności jamy. Brak macicy i jajowodów występuje w zespole feminizujących jąder. Pochwa rozwija się jako ślepy schyłek, który jest pozostałością zatoki moczowo-płciowej. Macica może mieć nieprawidłową wielkość.

Wyróżnia się:

  • macicę hipoplastyczną - o mniejszym rozmiarze, jednak z zachowanymi proporcjami,
  • macicę atroficzną, która występuje w wyniku gwałtownej regresji masy mięśniowej,
  • macicę hipertroficzną - powiększoną w wyniku przerostu masy mięśniowej oraz
  • macicę dystroficzną - o mniejszym rozmiarze, bez zachowanych proporcji i kształtu między trzonem a szyjką.

Zdwojenia częściowe i całkowite macicy oraz pochwy spowodowane są nieprawidłowym zrastaniem się przewodów śródnerczowych. Wyróżnia się macicę siodełkowatą, dwurożną, podwójną oraz macicę podwójną z pochwą podwójną. Ostatni typ wad wstępuje w przypadku całkowitego niezrośnięcia się przewodów.

Często w przypadku pochwy szczątkowej mamy do czynienia z nieprawidłowo wykształconymi jajnikami i jajowodami. Jeden z rogów macicy może mieć jamę wysłaną funkcjonującą błoną śluzową. Może dojść do powstania krwiaka w prawidłowo funkcjonującym rogu. Macica jednorożna powstaje jeśli występuje brak jednego przewodu okołośródnerczowego, a drugi jest prawidłowo rozwinięty

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze