Zaloguj
Reklama

Wykrywanie raka jajników na podstawie wydzielanego przez komórki nowotworowe specyficznego zapachu.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Wykrywanie raka jajników na podstawie wydzielanego przez komórki nowotworowe specyficznego zapachu.
Fot. ojoimages
(0)

Późna diagnoza jest główną przyczyną wysokiej umieralności pacjentek z rakiem jajników. Dlatego też ważną kwestią jest opracowanie taniej i prostej metody umożliwiającej wczesną diagnozę.

Reklama

W ostatnim czasie ukazały się artykuły dotyczące wykorzystywania węchu psiego do wykrywania złośliwych nowotworów takich jak czerniak, rak pęcherza, płuc czy rak piersi wskazując na możliwość zastosowania nowego narzędzia diagnostycznego w wykrywaniu złośliwych nowotworów. Jednakże w badaniach tych psy przypuszczalnie mogły być wyczulone na związany z nowotworami specyficzny zapach dotyczący związków powstających w stanach zapalnych lub zapach produktów metabolicznych niż zapach dotyczący samych komórek rakowych. Zatem wydaje się koniecznym przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań w celu upewnienia się czy nowotwory ludzkie charakteryzują się specyficznym zapachem.

Autorzy pracy szukali odpowiedzi na pytanie, czy jeżeli rak jajników emituje specyficzny zapach to czy psy mogą być nauczone ten zapach wykrywać. Przy wykorzystaniu autorskiej metody tresury nauczono psy rozróżniania zapachowego różnych rodzajów próbek histopatologicznych i stadiów zaawansowania raka jajników łącznie z nowotworami o złośliwości granicznej (próbki pochodzące od zdrowych pacjentek z grupy kontrolnej). Wykonane badanie z próbą podwójnie ślepą wykazało 100% czułość i 97.5% specyficzność. Ponadto, przypuszcza się, iż zapach wydzielany przez komórki rakowe w przypadkach raka jajników różni się od zapachów dotyczących innych typów nowotworów narządów rodnych takich jak rak szyjki macicy, endometrium czy rak sromu. Otrzymane wyniki dość przekonująco sugerują, iż rak jajników będący jednym z najczęściej występujących nowotworów charakteryzuje się specyficznym dla niego zapachem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Integrative Cancer Therapies, Vol. 7, No. 2, 76-80 (2008)

Reklama
(0)
Komentarze