Zaloguj
Reklama

Za wahania nastroju u kobiet nie są odpowiedzialne wyłącznie hormony

Autorzy: Anna Pyka
Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(3)

Badnia z wykorzystaniem skanowania mózgu, wskazują na znaczący wzrost aktywności w przyśrodkowej części kory oczodołowej (przed i w trakcie menstruacji), związanej z przetwarzaniem emocji, nawet jeżeli reakcje emocjonalne kobiet różnią się znacząco.

Reklama

Kobiety w okresie menstruacji odczuwają różne stany emocjonalne. Mogą cierpieć na depresję lub być złym humorze podczas miesiączki lub w fazie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).


Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój lęku i depresji niż mężczyźni. Zwiększona wrażliwość na zaburzenia depresyjne występuje zazwyczaj w okresie od początku okresu dojrzewania do wieku 55 lat i związana jest ze zmianami poziomu estrogenów.

Naukowcy dokonali przeglądu badań w dziedzinie neurobiologii, psychologii i endokrynologii. Uważają, że hormony wpływają na zmiany fizyczne i psychiczne w organizmie, ale nie tylko one są odpowiedzialne za zmiany nastroju u kobiet.

Jeżeli uda się zrozumieć mechanizmy zmian emocjonalnych u kobiet, będzie można udzielić im wsparcia i zapobiegać zaburzeniom emocjonalnym.
Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze