Zaloguj
Reklama

Zastosowanie termoterapii w leczeniu bolesnego miesiączkowania

Układ płciowy żeński
Fot. panthermedia
Układ płciowy żeński
(0)

Problem bolesnego miesiączkowania jest związany głównie z wiekiem pacjentek i dotyczy dziewcząt oraz młodych kobiet. Skala zjawiska to około 30% do 70% populacji. Przyczyn, jakie leżą u podstaw tego zaburzenia jest wiele, stąd konieczna jest odpowiednio prowadzona diagnostyka. W pierwszym rzucie stosuje się terapię farmakologiczną, jednak w drugim rzucie, skuteczna okazuje się być termoterapia, co potwierdzają prowadzone badania.

Reklama

Z problemem bolesnego miesiączkowania lekarze specjaliści spotykają się często w okresie dojrzewania, czyli u bardzo młodych dziewcząt. Stanowi to więc znaczący problem w ginekologii wieku dziecięcego oraz dziewczęcego. Zgodnie z rekomendacjami, leczenie jakie powinno być podjęte w tego typu stanach, związane jest z zastosowaniem ciepłych okładów bądź akupunkturą. Dodatkowo, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), potwierdziła na podstawie przeprowadzonych badań, że akupunktura stanowi metodę leczenia, ze względu na terapeutyczny wpływ stymulacji punktów akupunktury.

Sam problem dotyczy od 30% do 70% nastolatek oraz młodych kobiet, a zgodnie z definicją, określany jest jako ból miednicy mniejszej, pojawiający się podczas menstruacji, przy zachowaniu wszelkich prawidłowości w budowie i ułożeniu miednicy.

Przyczyną wystąpienia bolesnego miesiączkowania (dysmenorrhea), jest skurcz mięśni gładkich macicy oraz naczyń krwionośnych w jej obrębie, co powoduje znaczne obniżenie progu bólowego. Określono również czynniki, jakie mają związek z potęgowaniem dolegliwości bólowych, a należą do nich: wiek poniżej 20 roku życia, utrata masy ciała, zaburzenia lękowe, zaburzenie kontaktów społecznych, stres, długie i obfite krwawienia, brak ciąży, niska aktywność fizyczna oraz używki, takie jak alkohol czy palenie papierosów. Istnieją również wtórne przyczyny Dysmenorrhea, a mianowicie endometrioza, stan zapalny miednicy, zrosty w przydatkach czy też choroby przenoszone droga płciową.

W trakcie pierwszego rzutu, stosuje się leczenia farmakologiczne, polegające na podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Drugi rzut, jak wskazują na to badania, możliwy jest to leczenia za pomocą termoterapii. Na podstawie badań pilotażowych uzyskano dane, z których wnioskować można o skuteczności miejscowego zastosowania termoterapii w leczeniu dysmenorrhea. Jak wykazano, dochodzi wówczas do redukcji bólów głowy, bólów pleców, nudności, nerwowości czy wahań nastroju. Zauważono również poprawę samooceny i wzmożenie apetytu u kobiet, poddanych badaniom. Zwrócono również uwagę, na ogólną poprawę funkcjonowania społecznego, poprzez usprawnienie fizyczne, zredukowanie ograniczeń związanych z problemami zdrowotnymi oraz poprawę zdrowia psychicznego. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Termoterapia w leczeniu bolesnego miesiączkowania u dziewcząt – badania pilotażowe” Mariusz Molenda, Małgorzata Molenda, Agnieszka Nowak-Brzezińska, Jan Horejší, Agnieszka Drosdzol - Cop [w:] Ginekologia i Położnictwo. Medical project. 4 (42) 2016

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze