Zaloguj
Reklama

Cesarskie cięcie (cc) – wskazania, przebieg i powikłania

Poród przez cesarskie cięcie
Fot. pantherstock
Poród przez cesarskie cięcie
(1)

Według wielu kobiet cesarskie cięcie to alternatywa porodu naturalnego. Niektóre ciężarne, w obawie przed bólem, decydują się na tego typu zabieg na życzenie. Jednak większość cc ma miejsce w sytuacji, gdy urodzenie dziecka w sposób naturalny jest niemożliwe lub zagraża życiu matki lub dziecka. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najważniejsze informacje o cesarskim cięciu.

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest cesarskie cięcie?
 2. Cesarskie cięcie: wskazania
 3. Cesarskie cięcie: powikłania
 4. Cesarskie cięcie: blizna
 5. Cesarskie cięcie na życzenia
 6. Cesarskie cięcie: przebieg
 7. Cesarskie cięcie: jak się przygotować?

Czym jest cesarskie cięcie? 

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na wyciągnięciu dziecka i łożyska z łona matki poprzez rozcięcie powłok brzusznych i macicy kobiety. Nacięcie brzucha występuje nad spojeniem łonowym lub  pomiędzy nim a pępkiem. Etapem kończącym cesarskie cięcie jest zeszycie mięśnia macicy oraz powłok brzusznych.

Szacuje się, że jedna na cztery kobiety ciężarne przechodzi operację cc. Decyzja o zabiegu podejmowana jest zazwyczaj w sytuacji zagrożenia życia matki lub/i dziecka, jednak niektóre kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo, zabiegają o wykonanie cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie: wskazania 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by cc wykonywane było w konkretnych przypadkach, jednak ostateczny sposób porodu określa lekarz. Decyzja o cesarskim cięciu podejmowana jest z uwzględnieniem kilku wskazań.

 • wskazanie planowe: m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, cienka blizna macicy czy dysproporcja płodowo-miedniczna,
 • wskazania pozapołożnicze: m.in. kardiologiczne, neurologiczne, okulistyczne, psychiatryczne,
 • wskazania pilne: m.in. nieprawidłowe położenie główki. Zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, nadciśnienie,
 • wskazania naglące: m.in. stwierdzona zbyt wolna czynność serca dziecka,
 • wskazania nagłe: m.in. oddzielenie łożyska, wypadnięcie pępowiny, prawdopodobieństwo krwotoku wewnętrznego.

Cesarskie cięcie: powikłania 

Przy cc, podobnie jak w przypadku każdej operacji, mogą wystąpić powikłania. Potencjalne problemy, których może doświadczyć  kobieta, obejmują:

 • reakcje alergiczne,
 • zatrzymanie krążenia,
 • uszkodzenie jelit, w tym niedrożność pooperacyjna jelit,
 • zapalenie otrzewnej,
 • zakrzepy,
 • infekcja rany.

Niektóre kobiety mogą również doświadczyć zapalenia błony śluzowej macicy, infekcji wyściółki macicy.

Zagrożenia dla noworodka obejmują urazy chirurgiczne i trudności w oddychaniu, takie jak zespół niewydolności oddechowej.

Kobieta może odczuwać ból w miejscu nacięcia, skurcze oraz krwawienie ze skrzepami, które mogą utrzymywać się od czterech do sześciu tygodni. Nasilenie objawów jest kwestią indywidualną i może się różnić np. w zależności od organizmu kobiety.

Cesarskie cięcie, fot. panthermedia

Jeśli wystąpią jakiekolwiek obawy dotyczące nasilenia objawów lub jeśli utrzymują się one dłużej niż oczekiwano, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Specjaliści zalecają ograniczenie aktywności fizycznej po powrocie do domu. Dopóki lekarz nie stwierdzi, że powrót do normalnej aktywności jest bezpieczny, rutynowo zaleca pacjentkom unikanie forsownych ćwiczeń, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz stosunków seksualnych.

Cesarskie cięcie: blizna 

Po zabiegu cesarskiego cięcia naturalnie wytworzy się blizna, której gojenie może potrwać nawet kilka tygodni. Ważne jest, by w czasie procesu gojenia się skóry obserwować ją oraz dokładnie pielęgnować.

Wczesna rehabilitacja blizny po cc może uchronić kobietę przed uciążliwymi skutkami ubocznymi, jakimi są m.in. zrosty. Terapia korzystnie wpływa na przywrócenie jest poprawnej ruchomości – blizna powinna być bowiem elastyczna i ruchoma. O szczegółowej pielęgnacji warto porozmawiać z położną lub lekarzem ginekologiem. Zalecane są również wizyty u fizjoterapeuty.

Wraz z upływem czasu blizna może zmieniać kolor. Początkowo jest ona wyrazista, czerwona, jednak później staje się białą, niewidoczną linią w okolicy bikini.

Cesarskie cięcie na życzenie 

Polskie regulacje prawne zakładają, że cesarskie cięcie może odbywać się jedynie w przypadkach koniecznych, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. Statystyki pokazują, że Polska plasuje się w czołówce tych krajów, w których wykonywanych jest najwięcej cc.

Cesarskie cięcie to operacja jak każda inna. Wiąże się to z tym, że – tak jak w każdym innym przypadku zabiegów chirurgicznych – obciążona jest wieloma powikłaniami i konsekwencjami dla zdrowia matki i dziecka. Jedną z nich może być zmniejszona szansa na zajście w kolejną ciążę.

Tymczasem wśród kobiet ciężarnych od dawna występują postulaty „cesarskiego cięcia na życzenie”.

Według Joanny Pietrusiewicz, prezeski Fundacji Rodzić po Ludzku, to prowadzi do patologii. Pojawia się ukryta korupcja, bo cesarskie cięcie bez wskazań medycznych jest w Polsce nielegalne i krytykowane przez środowiska naukowe. Kobiety korzystające z wizyty w gabinetach prywatnych „załatwiają sobie” wskazanie za pieniądze.

Cesarskie cięcie: przebieg 

W przypadku wskazania pacjentki do cesarskiego cięcia lekarz wykonuje nacięcie od dziesięciu do dwudziestu cm długości w poprzek brzucha i macicy. Kobieta zostaje znieczulona zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo. W czasie cc zazwyczaj nie stosuje się znieczulenia ogólnego.

Podczas operacji kobieta może odczuwać szarpanie lub ciągnięcie, jednak nie odczuwa bólu z powodu nacięcia. Pacjentka w czasie zabiegu jest na bieżąco informowana o postępach porodu.

Pacjentki, które przeszły cesarskie cięcie z poprzednim dzieckiem, mogą być kandydatkami do porodu drogami natury po cc. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i należy go omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.

Cesarskie cięcie: jak się przygotować? 

Cesarskie cięcie może być zaplanowanie, jednak są sytuacje, w których decyzja o cc zapada tuż lub w trakcie porodu.

Każdy oddział położniczo-ginekologiczny ma indywidualne wytyczne, których bezwzględnie należy przestrzegać. Najlepiej na kilka tygodni przed planowanym terminem cc spakować torbę do szpitala, w której znajdą się niezbędne rzeczy. Istnieje jednak kilka ogólnych wytycznych.

Jeśli jest planowane, pacjentka powinna przygotować się do cc jak do każdego innego zabiegu chirurgicznego. Przede wszystkim, na sześć godzin przed operacją nie powinna jeść ani pić.  Z kolei na dwa dni przed cesarskim cięciem należy stosować dietę lekkostrawną.

Kolor płytki paznokcia jest niezwykle ważną informacją dla lekarzy, dlatego pacjentka na paznokciach u stóp i rąk nie powinna mieć lakieru.

Kobieta powinna zabrać ze sobą do szpitala dowód osobisty lub paszport oraz karta przebiegu ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze