Zaloguj
Reklama

Cesarskie cięcie (cc) – wskazania, przebieg i powikłania

Cesarskie cięcie (cc) – wskazania, przebieg i powikłania
Fot. pantherstock
(0)

Według wielu kobiet cesarskie cięcie to alternatywa porodu naturalnego. Niektóre ciężarne, w obawie przed bólem, decydują się na tego typu zabieg na życzenie. Jednak większość cc ma miejsce w sytuacji, gdy urodzenie dziecka w sposób naturalny jest niemożliwe lub zagraża życiu matki lub dziecka. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najważniejsze informacje o cesarskim cięciu.

Reklama

Czym jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na wyciągnięciu dziecka i łożyska z łona matki poprzez rozcięcie powłok brzusznych i macicy kobiety. Nacięcie brzucha występuje nad spojeniem łonowym lub  pomiędzy nim a pępkiem. Etapem kończącym cesarskie cięcie jest zeszycie mięśnia macicy oraz powłok brzusznych.

Szacuje się, że jedna na cztery kobiety ciężarne przechodzi operację cc. Decyzja o zabiegu podejmowana jest zazwyczaj w sytuacji zagrożenia życia matki lub/i dziecka, jednak niektóre kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo, zabiegają o wykonanie cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie: wskazania

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by cc wykonywane było w konkretnych przypadkach, jednak ostateczny sposób porodu określa lekarz. Decyzja o cesarskim cięciu podejmowana jest z uwzględnieniem kilku wskazań.

 • wskazanie planowe: m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, cienka blizna macicy czy dysproporcja płodowo-miedniczna,
 • wskazania pozapołożnicze: m.in. kardiologiczne, neurologiczne, okulistyczne, psychiatryczne,
 • wskazania pilne: m.in. nieprawidłowe położenie główki. Zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, nadciśnienie,
 • wskazania naglące: m.in. stwierdzona zbyt wolna czynność serca dziecka,
 • wskazania nagłe: m.in. oddzielenie łożyska, wypadnięcie pępowiny, prawdopodobieństwo krwotoku wewnętrznego.

Cesarskie cięcie: powikłania

Przy cc, podobnie jak w przypadku każdej operacji, mogą wystąpić powikłania. Potencjalne problemy, których może doświadczyć  kobieta, obejmują:

 • reakcje alergiczne,
 • zatrzymanie krążenia,
 • uszkodzenie jelit, w tym niedrożność pooperacyjna jelit,
 • zapalenie otrzewnej,
 • zakrzepy,
 • infekcja rany.

Niektóre kobiety mogą również doświadczyć zapalenia błony śluzowej macicy, infekcji wyściółki macicy.

Zagrożenia dla noworodka obejmują urazy chirurgiczne i trudności w oddychaniu, takie jak zespół niewydolności oddechowej.

Kobieta może odczuwać ból w miejscu nacięcia, skurcze oraz krwawienie ze skrzepami, które mogą utrzymywać się od czterech do sześciu tygodni. Nasilenie objawów jest kwestią indywidualną i może się różnić np. w zależności od organizmu kobiety.

Narodziny dziecka, cięcie cesarskie, fot. panthermedia

Jeśli wystąpią jakiekolwiek obawy dotyczące nasilenia objawów lub jeśli utrzymują się one dłużej niż oczekiwano, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Specjaliści zalecają ograniczenie aktywności fizycznej po powrocie do domu. Dopóki lekarz nie stwierdzi, że powrót do normalnej aktywności jest bezpieczny, rutynowo zaleca pacjentkom unikanie forsownych ćwiczeń, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz stosunków seksualnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze