Zaloguj
Reklama

Ginekologia estetyczna bez tajemnic – labioplastyka

Problemy intymne kobiet
Fot. Panthermedia
Problemy intymne kobiet
(0)

Ginekologia estetyczna zaczyna stawać się coraz popularniejsza w naszym kraju. Świadomość pacjentek i coraz większa liczba gabinetów oferujących tego typu usługi sprawiły, że zabiegi ginekologii estetycznej cieszą się zdecydowane większym zainteresowaniem. 

 

Reklama

Spis treści:

 1. Wargi sromowe co to takiego?
 2. Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych
 3. Wskazania do wykonania labioplastyki
 4. Główne przeciwskazania

Kształt i wielkość warg sromowych ma istotne znaczenie. Zbyt duży rozmiar może powodować znaczny dyskomfort w życiu codziennym. Dopasowana bielizna, strój kąpielowy, obcisłe spodnie mogą powodować znaczący problem, kiedy kobieta boryka się np. ze zbyt wystającymi wargami sromowymi. Również w życiu seksualnym zbyt duże wargi sromowe mogą być przyczyną braku pewności siebie albo stanowić problemu z uprawniame aktywności fizycznej.

Wargi sromowe co to takiego?

Wargi sromowe, czyli żeńskie narządy zewnętrzne, dzieli się na wargi sromowe mniejsze oraz wargi sromowe większe. Należy zaznaczyć, że nie ma jednolitego wzorca, jaki wymiar i kształt przyjmują narządy. Kobiecy organizm pod wpływem zmian hormonalnych, porodów, uszkodzeń mechanicznych zmienia się też pod tym względem.

Wargi sromowe większe (znane też jako zewnętrzne) zbudowane są z dwóch rozwiniętych fałdów skórnych. Ku górze tworzą wzgórek łonowy. Bocznie rozdzielone są przez tzw. bruzdę płciowo-udową. Pomiędzy wargami sromowymi większymi znajduje się tzw. szpara sromu. Wargi sromowe większe pokryte są nabłonkiem płaskim. Skóra na zewnątrz warg sromowych większych pokryta jest włoskami. Zawiera również dużo gruczołów łojowych i potowych. Wargi sromowe większe osiągają wielkość od 7 do 12 cm. Wargi sromowe mniejsze, czyli wewnętrzne, to dwa fałdy skórne, które położone są bocznie do przedsionka pochwy. Górna część wargi sromowej mniejszej może przybrać postać fałdki lub kilku fałdek. Skóra na wargach sromowych mniejszych pozbawiona jest mieszków włosowych (nie rosną więc na nich włoski) ani nie ma tkanki tłuszczowej podskornej. Nabłonek, który pokrywa skórę warg sromowych mniejszych, znany jest jako nabłonek wielowarstwowy. Średnia długość warg sromowych mniejszych osiąga około 30 mm, szerokość mniej więcej 20 mm.

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych

Wygląd i wielkość warg sromowych jest kwestią indywidualną, na którą składa się wiele czynników: zawartość tkanki tłuszczowej, wiek, masa ciała, ilość porodów.  Według niektórych publikacji o przeroście warg sromowych mniejszych mówimy, kiedy osiągają wielkość przekraczającą 4 cm.  W przypadku gdy pacjentki zgłaszają, że wargi sromowe mniejsze często są bolesne, powodują świąd, pieczenie i nawracają stany zapalne, można rozważyć labioplastykę. Za wielkość warg sromowych mniejszych odpowiada tak naprawdę genetyka. Drugą z przyczyn z dysproporcji w wyglądzie warg sromowych mniejszych są uszkodzenia powstające w czasie porodów

Wargi sromowe większe, fot. panthermedia

Wskazania do wykonania labioplastyki

Zabieg labioplastyki proponowany jest pacjentkom, które mają:

 • duże lub zdeformowane wargi sromowe (np. w wyniku urazu),
 • odczuwają dyskomfort związany z siadaniem, noszeniem obcisłej bielizny,
 • odczuwają dyskomfort w czasie zbliżeń seksualnych.

Główne przeciwskazania

Przeciwskazaniami, które nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu, są:

 • zapalenia pochwy,
 • zapalenia sromu,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • uczulenie na niektóre leki,
 • połóg,
 • nieprawidłowy wynik cytologii.

Tuż po zabiegu pacjentka powinna zażywać leki przepisane przez lekarza. W ciągu około 24-48 godzin po zabiegu plamienie z brzegów rany powinno ustąpić. Zasinienie i obrzęk stopniowo ustępują do kilku dni po zabiegu. Pełna aktywność fizyczna jest możliwa do podjęcia po około 4 tygodniach po zabiegu. Powikłania zdarzają się rzadko: krwiaki, powolne gojenie czy rozejście się rany to sporadyczne przypadki.

Przed podjęciem decyzji o labiolastyce należy skonsultować się z lekarzem i wykonać pakiet niezbędnych badań, które wskaże medyk.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze