Zaloguj
Reklama

Infekcje intymne – podział i metody leczenia

Lekarz ze stetoskopem
Fot. panthermedia
Lekarz ze stetoskopem
(0)

Infekcje intymne dotykają praktycznie każdego. Zakażenia grzybicze czy mieszane dają różne objawy, jednak tym, co je łączy, jest uczucie świądu i dyskomfortu. Leczenie infekcji intymnych jest skuteczne wtedy, gdy wiemy, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.

Reklama

Spis treści:

 1. Czynniki sprzyjające rozwojowi infekcji intymnych
 2. Infekcje bakeryjne
 3. Infekcje grzybicze
 4. Infekcje mieszane
 5. Infekcje pasożytnicze
 6. Infekcje wirusowe
 7. Leczenie infekcji

Infekcje intymne zaliczane są do jednych z najczęściej występujących infekcji u kobiet. Ból, świąd, upławy to charakterystyczne objawy towarzyszące infekcjom. Niestety problem z infekcjami jest taki, że chętnie wracają. Niedoleczone mogą nawracać latami. Infekcje intymne prowadzą do zaburzeń w obrębie mikroflory bytującej w drogach rodnych. W momencie gdy pH pochwy zaczyna rosnąć i przekracza 4, zaczyna dochodzić do namnażania drożdży czy bakterii, takich jak E.coli. 

Czynniki sprzyjające rozwojowi infekcji intymnych

 • antybiotykoterapia – antybiotyki zabijają nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale wyjaławiają również drogi rodne, zabijając tym samym pożyteczne bakterie. Ważne więc, aby suplementować probiotyki doustne i dopochowowe,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej – dowiedziono, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną częściej uskarżają się na pojawianie się infekcji intymnych,
 • osłabienie organizmu,
 • ciąża,
 • menopauza i inne zaburzenia hormonalne,
 • stres,
 • infekcja u partnera/partnerki,
 • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych,
 • dieta bogata w węglowodany.

Infekcje bakteryjne

Infekcje bakteryjne wywoływane są przez bakterie chorobotwórcze, które zwiększają swoją liczebność w obrębie dróg rodnych. Najczęściej diagnozuje się Chlamydia trachomatis, która wpływa na wywołanie nieprzyjemnych objawów. Wśród przyczyn infekcji bakteryjnych wymienia się głównie nieprawidłową higienę miejsc intymnych, intensywne życie seksualne czy długotrwałą antybiotykoterapię. Infekcje bakteryjne manifestują się swędzeniem, pieczeniem, obrzękiem okolic intymnych, suchością pochwy i bólem przy oddawaniu moczu. Może pojawić się ropny wyciek z cewki moczowej.

Infekcje grzybicze

Infekcje grzybicze znane są jako kandydozy lub drożdżyca. Zazwyczaj wywoływane są przez drożdże Candida albicans. Objawami kandydozy jest silne pieczenie, zaczerwienienie i biały nalot na członku lub charakterystyczna, w konsystencji przypominająca ser, wydzielina z pochwy. 

Infekcje intymne, fot. panthermedia

Infekcje mieszane

Infekcja,do której wywołania przyczyniły się zarówno bakterie, jak i drożdże.

Infekcje pasożytnicze

Wywoływane przez pierwotniaki, głównie rzęsistka pochwowego, którym można zarazić się na drodze przygodnych kontaktów seksualnych. 

Infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe wywoływane są przez wirus Herpes simplex 2 – to ta sama rodzina wirusów, która wywołuje opryszczkę na ustach. Charakterystycznym objawem infekcji jest pojawienie się „bąbli”, identycznych jak w przypadki opryszczki pojawiającej się na ustach, z tym, że zlokalizowanej w strefach intymnych. 

Leczenie infekcji

Kandydozy skutecznie leczy się za pomocą clotrimazolu dostępnego zarówno w postaci maści bez recepty, jak i globulek dopochwowych (również bez recepty). Infekcje można leczyć również globulkami z fentikonazolem, który równie skutecznie leczy zakażenia. Jeśli jednak pacjent/pacjentka ma problem z wyleczeniem infekcji przy użyciu leków bez recepty, należy udać się do lekarza. Pomocne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii, która skutecznie wyleczy infekcje bakteryjne czy odpowiednio dobranych, silniejszych leków przeciwgrzybiczych. W przypadku infekcji pasożytniczych i wirusowych to lekarz podejmie decyzję, jakie leczenie należy włączyć.

Pamiętajmy, że nie należy bagatelizować pojawienia się infekcji. Nieleczone, nawracające infekcje mogą przyczynić się do rozwoju schorzenia i nasilenia objawów.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze