Zaloguj
Reklama

Kolposkopia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Gabinet ginekologiczny
Fot. panthermedia
Gabinet ginekologiczny
(0)

Kolposkopia jest jednym z najważniejszych (obok cytologii) badań układu rozrodczego kobiety. Jakie są wskazania do badania? Kto powinien się mu poddać?

Reklama

Spis treści:

  1. Kolposkopia – wskazania
  2. Kolposkopia – badanie
  3. Kolposkopia – wyniki

Badanie znane jako kolposkopia opracował w latach 20. ubiegłego wieku niemiecki ginekolog Hans Hinselmann.

Kolposkopia – wskazania

Kolposkopia to badanie, które wykonywane jest przede wszystkim u kobiet z nieprawidłowymi wynikami cytologii. Jednak poza nimi skierowanie na kolposkopię mogą dostać również kobiety ze zdiagnozowanymi zmianami sromu, torbielami i polipami macicy, nawracającymi stanami zapalnymi pochwy czy również te panie, które uskarżają się na plamienia o niewyjaśnionym podłożu. Kolposkopia wykonywana jest również u kobiet po operacjach narządów rodnych, zwłaszcza onkologicznych.

Kolposkopia – badanie

Badanie najlepiej wykonać po zakończeniu krwawienia miesięcznego, tj. około 10-14 dnia cyklu. Przed badaniem należy podmyć okolice krocza i zewnętrznych narządów płciowych. Na 2-3 dni przed zabiegiem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, zaprzestać wykonywania irygacji pochwy i stosowania globulek dopochwowych.

Badanie polega na użyciu kolposkopu, czyli urządzenia, które pozwala na uzyskanie nawet pięćdziesięciokrotnego powiększenia. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje wziernikowanie – wkłada wziernik dopochwowy. Przy pomocy kolposkopu obserwuje się zmiany, które mogą się uwidocznić w badaniu. Lekarz ocenia stan wydzieliny, a następnie ocenia nabłonek szyjki macicy. W przypadku zaobserwowania niepokojącej zmiany lekarz może od razu pobrać tkankę do badania histopatologicznego.
Uwaga – kolposkop – wbrew mitom, które pojawiają się w Internecie, nie jest wkładany do narządu rodnego kobiety. Podczas badania lekarz przemywa szyjkę macicy specjalnym płynem lub barwnikiem, dzięki czemu jest w stanie zaobserwować zmiany w strukturze tkanki. Badanie trwa zazwyczaj około 15 minut i jest bezbolesne.

Kolposkopia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania, fot. panthermedia

Kolposkopia – wyniki

W przypadku pobrania przez lekarza próbek do badania histopatologicznego na wyniki należy poczekać od kilku dni do kilku tygodni. Jeśli lekarz nie pobiera tkanek do badań, wynik badania uzyskujemy zaraz po zakończeniu badania. W prawidłowym wyniku badania lekarz opisuje obecność nabłonka wielowarstwowego płaskiego i walcowatego, które pokrywają zdrową szyjkę macicy. W przypadku nieprawidłowych wyników badań można zaobserwować zmiany przejrzystości nabłonka, nieprawidłową „architekturę” nabłonka, rogowacenie, obraz kłykcin, brodawczaków czy tzw. zmiany zanikowe.

Badanie kolposkopowe jest niezwykle przydatne – pozwala ocenić stan narządów rodnych kobiety, prawidłowość nabłonka pokrywającego macicę, pochwę i srom. W trakcie badania lekarz jest w stanie określić, czy narządy rodne kobiety nie są początkiem zmian o podłożu nowotworowym. Co ważne, kolposkopia pozwala na zdiagnozowanie u kobiet zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, takie jak częste plamienia, nawracające infekcje dróg rodnych, bóle w podbrzuszu – nie czekaj. Skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem, który zdiagnozuje przyczynę problemu i wskaże drogę leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze