Zaloguj
Reklama

Poród naturalny i sposoby przygotowania się do niego

Pielęgniarka podająca kroplówkę
Fot. medforum
Pielęgniarka podająca kroplówkę
(5)

Przygotowanie do porodu naturalnego wymaga zdobycia od kobiety wiedzy na ten temat a następnie samodyscypliny. Każda przyszła mama, która będzie dobrze przygotowana nie będzie się obawiała kolejnych etapów porodu co pozwoli jej go skrócić i co ważne znacznie ułatwi. W przygotowaniach do przyjścia na świat dziecka z całą pewnością pomogą nam położnicy, ginekolog oraz informacje z książek. Jak przygotować się do porodu naturalnego? Skąd otrzymać wsparcie i pomoc?

Reklama

Sposoby przygotowania się do porodu naturalnego

W dzisiejszych czasach kobieta ma możliwość wyboru sposobu porodu: naturalny (siłami natury) bądź przez cesarskie cięcie. Najnowsze badania pokazują, że około 80 procent kobiet rodzi w sposób naturalny. Przed porodem każda z nich chce być odpowiednio przygotowana.

W związku z powyższym bardzo duża ilość kobiet:

  • czyta literaturę (pamiętajmy jednak o tym, aby czytać informacje polecone przez ginekologa bądź położnika),
  • ogląda programy dotyczące etapów porodu, dbania o noworodka itp.,
  • ćwiczy mięśnie Kegla (mięśnie pochwy oraz krocza). Regularne i właściwe ćwiczenia prowadzą do tego, że stają się one bardziej elastyczne a co ważne odporne na urazy,
  • jest aktywna fizycznie (wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem lekarza, zbyt duży wysiłek fizyczny jest niebezpieczny dla kobiety ciężarnej oraz dla płodu). Kluczową kwestia jest to, że kobiety, które ćwiczą szybciej dochodzą do siebie po porodzie,
  • uczy się sposobu oddychania podczas porodu naturalnego,
  • dba o swój wygląd,
  • w sposób szczególny dba o swoją kondycje psychiczną w tym o emocje,
  • uczęszcza na zajęcia do szkoły rodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które będą rodziły pierwszy raz. Dowiedzą się one m.in.: jakie są pierwsze objawy porodu, jak przygotowywać się do porodu, jakie są etapy akcji porodowej, czym jest nacięcie krocza, jak dbać o siebie po porodzie oraz nowo narodzone dziecko.

Wiele kobiet przygotowuje także z dużym wyprzedzeniem wyprawkę do szpitala dla dziecka oraz dla siebie. Najlepiej potrzebne produkty spakować w dwie osobne torby i postawić w widocznym miejscu w domu. Jak pokazują badania naukowe, w dużym stopniu pozwala to na zaoszczędzenie stresu przed dniem przyjścia maleństwa na świat. Ważne jest to by w tych wszystkich sprawach uczestniczył także nasz partner. Wielu mężczyzn nie jest w stanie zrozumieć i uzmysłowić sobie co dzieje się w ciele kobiety w okresie ciąży i podczas porodu. Bardzo ważną kwestia jest także wsparcie ze strony najbliższych a także kobiet, które już rodziły i mają swoje dzieci.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze