Zaloguj
Reklama

Tematy tabu: seks podczas okresu

Współżycie z związku
Fot. Shutterstock
Współżycie z związku
(0)

Wokół tematu seksu podczas okresu narosło wiele mitów i kontrowersji – uważa się go za niehigieniczny, a także zwiększający prawdopodobieństwo infekcji. Czy rzeczywiście seks w czasie miesiączki szkodzi?

Reklama

Spis treści:

  1. Seks okresowy – zalety
  2. Seks okresowy – na co uważać
  3. Seks okresowy – jak się przygotować i zadbać o higienę
  4. Seks okresowy – pozycje
  5. Seks okresowy – wstrzymanie miesiączki
  6. Podsumowanie

Nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do uprawiania seksu w czasie menstruacji pod warunkiem, że oboje partnerzy tego chcą i czują się w tej sytuacji komfortowo. Istotne jest, by mieć świadomość, że seks podczas okresu nie chroni przed ciążą, ponadto zwiększa ryzyko zakażenia.

Świeża krew miesiączkowa nie stanowi źródła bakterii i zagrożenia dla zdrowia kobiety, jak i mężczyzny. Jej objętość jest raczej niewielka i nie powinna w żaden sposób wpłynąć na utrudnienie odbycia stosunku.

Ważne! Wiele kobiet w trakcie okresu odczuwa zwiększoną ochotę na seks.

Seks okresowy – zalety

W trakcie trwania miesiączki pochwa kobiety staje się bardziej czuła na bodźce, co wiąże się z mocniejszymi doznaniami, a także intensywniejszym przeżywaniem orgazmu. Należy jednak pamiętać, że właśnie ta zwiększona wrażliwość może czasem skutkować powstaniem otarć w trakcie kochania, a co za tym idzie – pojawieniem się dyskomfortu w postaci bólu. Mimo że krew działa jako naturalny lubrykant, warto skorzystać z dodatkowego lubrykantu (dobry jest na bazie silikonu).

Jedną z zalet kochania się podczas okresu jest poprawa samopoczucia kobiety – seks okresowy, to naturalny lek na bolesne skurcze macicy czy okresowe bóle głowy (zasługa wydzielanych hormonów, które działają przeciwbólowo).

Seks okresowy – na co uważać

W trakcie miesiączki istnieje większa podatność na infekcje intymne, dlatego tak istotne jest użycie prezerwatywy. Infekcje mogące wystąpić z powodu aktywności seksualnej to: choroby przenoszone drogą płciową i problemy wywołane zmianami prawidłowej flory bakteryjnej pochwy (infekcje bakteryjne bądź zapalenie pochwy). Do najpopularniejszych infekcji przenoszonych drogą płciową zalicza się:

Prezerwatywa uchroni nie tylko przed infekcją, ale także ciążą (prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest minimalne, ale istnieje taka możliwość). Plemniki przeżywają w ciele kobiety nawet do kilku dni i w tym czasie może dojść do zapłodnienia komórki. Seks pod koniec menstruacji jest najbardziej ryzykowny.

U kobiet z cyklem idealnym dni niepłodne wypadają akurat w trakcie trwania miesiączki. Jednakże uregulowany cykl występuje u niewielu kobiet. Przy krótkich cyklach (poniżej 26 dni) dni płodne mogą pojawić się niedługo po okresie. Istnieje ponadto możliwość przesunięcia owulacji w czasie. Dodatkowe utrudnienie stanowią nieregularne miesiączki –  wyliczenie cyklu miesiączkowego może nie był proste.

Seks okresowy – jak się przygotować i zadbać o higienę

Przed współżyciem dobrze jest wziąć prysznic – zmniejsza ilość bakterii, na które bardziej jest wtedy podatna kobieta. Po skończonym stosunku także należy wziąć prysznic. Chcąc uniknąć pobrudzenia krwią, warto zabezpieczyć miejsce, w którym chcemy się kochać ręcznikami lub innym chłonnym materiałem. W czasie okresu najlepiej jest kochać się pod prysznicem  strumień wody skutecznie usunie krew, która może się wydostawać z dróg rodnych.

Seks podczas okresu, fot. panthermedia

Seks okresowy – pozycje

Najlepiej gdy podczas seksu okresowego to partner jest stroną bardziej aktywną. Nie poleca się pozycji odwróconych, czy pozycji na jeźdźca (może wzmocnić krwawienie). Najlepsza jest pozycja klasyczna oraz leżenie bokiem (na łyżeczkę).

W tym miejscu warto wspomnieć o seksie oralnym. Jest on także bezpieczny w trakcie okresu pod warunkiem, że partnerowi nie będzie przeszkadzał metaliczny posmak krwi i jej charakterystyczny zapach.

Seks okresowy – wstrzymanie miesiączki

Niektóre kobiety obserwują u siebie czasowe zatrzymanie wydzielania krwi po stosunku. Zanik okresu po stosunku nie jest czymś wyjątkowym. Współżycie, zwłaszcza to zakończone orgazmem, prowadzi do oczyszczenia się macicy z resztek krwi i przyspiesza zakończenie menstruacji. Czasem dochodzi do zatrzymania miesiączki po jednym dniu od zbliżenia. Nie należy obawiać się, że krew miesiączkowa może pozostać w drogach rodnych. Do zakończenia miesiączki dochodzi w procesie zwiększonej ilości skurczów macicy, dzięki którym organizm szybciej pozbywa się złuszczonej śluzówki macicy. W trakcie orgazmu w macicy dochodzi do skurczów mięśni, wpływających na przyśpieszenie menstruacji. Podczas kurczenia się macicy śluzówka odrywa się, następnie zostaje wydalona na zewnątrz organizmu przez pochwę. Ponadto sperma zawiera prostaglandyny (hormon wywołujący skurcze macicy). Połączone działanie prostaglandyn i mechanizmu orgazmu wywołuje większą ilość skurczów macicy, a to powoduje, że organizm szybciej pozbywa się pozostałej krwi menstruacyjnej.

Podsumowanie

Seks w trakcie miesiączki może stanowić dla pary przyjemne urozmaicenie. Należy jednak pamiętać, że decyzja o seksie podczas okresu powinna wypływać ze szczerej rozmowy i chęci osób planujących odbyć ze sobą stosunek. Wiele osób ma negatywne odczucia względem takich praktyk. Ważne jest to, by nie przekonywać na siłę do seksu podczas okresu swojego partnera bądź partnerki. Takie działanie może prowadzić do zniechęcenia osoby, która nie była pewna swojej decyzji. Ten temat powinien być uprzednio dobrze przemyślany.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mroczkowski T.F.: Choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2012.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze