Artykuły z kategorii: Ciąża
Ciąża pozamaciczna – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Ciąża pozamaciczna to nieprawidłowość, która może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu przyszłej matki. W jaki sposób się objawia, jakie są jej przyczyny i które podjąć leczenie? Więcej o tym w poniższym artykule.
Termin porodu – jak obliczyć na podstawie zapłodnienia i USG
Poród to długo wyczekiwany moment – odliczanie miesięcy, tygodni, dni… Jak obliczyć termin porodu? Na jakiej podstawie robi to lekarz?
Badania w ciąży: jakie wykonywać, kiedy i ile kosztują?
W ciąży konieczne jest wykonywanie wielu różnych badań, których celem jest ocena stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jakie badania w ciąży są obowiązkowe i kiedy wykonuje się poszczególne z nich? Jakie są koszty badań w ciąży w sytuacji, gdy pacjentka decyduje się skorzystać z prywatnej opieki medycznej?
USG połówkowe – czym jest i kiedy należy je wykonać? Sprawdź!
O tym, czym jest, kiedy należy je wykonywać oraz jakich informacji możemy oczekiwać po badaniu USG połówkowym, dowiesz się z tego artykułu.
- Reklama
Badania prenatalne – kiedy wykonać i jak się do nich przygotować?
Badania prenatalne od dawna odgrywały istotną rolą w ginekologii i położnictwie, współcześnie jednak ich wartość stale się zwiększa z powodu tego, że coraz więcej kobiet późno zachodzi w ciążę. Wśród badań prenatalnych wyróżnia się zarówno inwazyjne, jak i całkowicie nieinwazyjne badania – jakie dokładnie badania wykonywane są w diagnostyce prenatalnej i kiedy korzysta się z poszczególnych z nich?
Czop śluzowy – co to jest, jak wygląda i kiedy odchodzi?
O czopie śluzowym słyszała każda ciężarna – jego odejście zwiastuje przygotowanie organizmu do porodu. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy jego zbyt wczesne odejście może być niebezpieczne dla zdrowia i życia?
Koszula do porodu – którą wybrać i gdzie kupić?
Czas oczekiwania na poród to również moment, kiedy przyszłe mamy zastanawiają się nad wyposażeniem swojej szpitalnej torby. Jednym z bardzo ważnych elementów garderoby jest koszula do porodu.
Leukocytoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
Niniejszy artykuł traktuje o zjawisku leukocytozy u kobiet w ciąży.
Okres po porodzie – kiedy, ile trwa, jak wygląda?
Okres po porodzie jest zagadnieniem bardzo często nurtującym młode kobiety, szczególnie pierworódki. Młode mamy traktują pojawienie się okresu zazwyczaj jako oznakę powrotu płodności i konieczności zastosowania antykoncepcji. Czy w rzeczywistości tak właśnie należy to interpretować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia w tekście poniżej.
Nieinwazyjne badania prenatalne – czy są obowiązkowe?
Badania prenatalne przeprowadzane w I i II trymestrze ciąży pozwalają na wykrycie wielu wad u rozwijającego się dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
- Reklama
Zakażenie parwowirusem B19 a ciąża
Parwowirus B19 jest jedynym obecnie znanym medycynie przedstawicielem swojego gatunku mającym jednoznacznie negatywny wpływ na organizm człowieka. Powodować może bowiem zapalenia stawów, zespół rękawiczek czy skarpetek, a także problemy hematologiczne. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet ciężarnych, gdyż aż w 33% przypadków możliwa jest transmisja z matki na płód, który zainfekowany może wykazywać objawy uogólnionego obrzęku, wad wrodzonych czy nawet obumrzeć.
Profilaktyka ciężarnych w dobie COVID-19
Wciąż brak danych, które mówiłyby jasno, czy kobiety w ciąży są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem aniżeli reszta populacji. Czy przyszłe mamy mogą czuć się bezpiecznie? W tekście staramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży?
Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus budzi coraz więcej obaw. Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla ciężarnych? W artykule odpowiadamy na to ważne pytanie.
Jakich leków nie należy stosować w ciąży?
Stosowanie leków w czasie ciąży zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego. Wiele leków przenika barierę tworzoną przez łożysko, oddziałując na rozwijające się dziecko. Jakich leków unikać?
Ciąża w bliźnie po cesarskim cięciu – co powinnaś wiedzieć?
Cesarskie cięcie niejednokrotnie ratuje życie dziecku, kiedy akcja porodowa nie przebiega w prawidłowy sposób. Kolejna ciąża nie zawsze musi kończyć się cięciem. Co jednak w przypadku, gdy kolejna ciąża rozwija się w bliźnie po cesarskim cięciu?
Pogorszenie wzroku w ciąży – którym paniom grozi?
Ciąża – czas oczekiwania na maleństwo, ale jednocześnie czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Kiedy ciąża przebiega bez problemów, zapominamy, że zachodzące w organizmie kobiety zmiany niejednokrotnie mogą spowodować sporo problemów, z którymi trzeba się zmagać. Jednym z nich może być gwałtowne pogorszenie wzroku.
Poronienie samoistne – czym jest i jakie są jego przyczyny?
Samoistne poronienie jest złożonym procesem biologicznym, na który składa się wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czasami czynniki te leżą po stronie matki, czasami są one przypisane do jaja płodowego i niezależne ani od matki, ani od czynników zewnętrznych. Problem ten swoim zasięgiem obejmuje bardzo dużą populację, stąd mówi się o nim jako o problemie populacyjnym i globalnym.
PMS a ciąża – różnice
Dolegliwości, które pojawiają się w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nierzadko są dość podobne do objawów wczesnej ciąży. Czy istnieją jakieś proste sposoby na to, aby kobieta poznała, który z tych dwóch stanów u niej występuje? Jak najbardziej – szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy doświadcza się objawów, które wyjątkowo sugerują możliwość zajścia w ciążę.
Ciąża przeterminowana – jakie mogą być jej konsekwencje?
Bardzo dużo słyszy się na temat konsekwencji porodu przedwczesnego. Niewiele jednak mówi się o powikłaniach związanych z ciążą przeterminowaną, czyli sytuacji, kiedy minął już przewidywany termin porodu, a maleństwo wciąż nie pcha się na świat. Wydawać by się mogło, że każdy dzień więcej w bezpiecznym łonie matki wpływa korzystnie na stan dziecka. Niestety tak jest tylko do pewnego momentu...
Zespół antyfosfolipidowy – jedna z przyczyn nawracających poronień
Zespół antyfosfolipidowy to jedna z niezapalnych chorób układowych tkanki łącznej. W ginekologii i położnictwie jest rozpatrywany jako przyczyna niepowodzeń położniczych, głównie poronień. Obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, charakterystycznych dla tej choroby, zwiększa również ryzyko porodu przedwczesnego, zaburzeń wzrostu płodu czy wystąpienia nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą u matki. Jakie postępowanie powinno się wdrożyć u chorych pacjentek planujących ciążę i w jej trakcie?