Artykuły z kategorii: Ciąża
Samotna matka w ciąży – jak sobie radzić?
Istnieje wiele powodów, dla których kobiety zostają samotnymi matkami. Niezależnie jednak od tego, czy była to decyzja świadoma i zaplanowana czy sytuacja stała się niespodziewana, kobieta może czuć zaniepokojenie tym, jak zmierzyć się z ciążą, porodem i macierzyństwem bez wsparcia partnera. Może także czuć się gotowa do stawienia czoła światu jako samotny rodzic. W czasie ciąży mieszane uczucia są zupełnie normalne i kobiety doświadczają dobrych i złych dni.
Sen ciężarnej, czyli jak spać, żeby się wysypiać?
Wiele kobiet w ciąży boryka się z problemami ze snem – i bynajmniej nie dotyczy to wyłącznie bezsenności, ponieważ u niektórych występuje np. nadmierna senność. Jak sobie radzić z tymi anomaliami? Podpowiadamy.
Ciąża a kawa
Coraz więcej publikacji naukowych donosi o prozdrowotnym działaniu kawy. Miłośnicy małej czarnej mogą sięgać po kawę kilka razy dziennie [1]. Czy również kobiety w ciąży i karmiące piersią? Okazuje się, że tak, jednak w znacznie ograniczonej ilości – do maksymalnie 1-2 filiżanek w ciągu dnia.
Poród przy potwierdzonej infekcji koronawirusa u ciężarnej
Trudny czas pandemii zmienił nasze codzienne życie, ale wymusił również zmiany w postępowaniu dotyczącym opieki nad kobietą ciężarną i porodu. Jakie zmiany w związku z pandemią czekają na ciężarne? Co może zaskoczyć przyszłą mamę na oddziale?
- Reklama
Depresja w ciąży: poznaj metody leczenia!
Na depresję zachorować może każdy: dziecko, senior, ale i kobieta będąca w ciąży. Zdecydowanie żadnego zdziwienia nie budzi raczej to, że zaburzenia depresyjne u kobiet ciężarnych wymagają innego leczenia niż depresja u innych pacjentów – konieczne jest choćby dobieranie takich metod, których stosowanie nie będzie zagrażało płodowi. Jakie więc są metody leczenia depresji w ciąży i dlaczego nie wolno zaniedbywać leczenia tej jednostki u kobiet spodziewających się dziecka?
Dieta w I trymestrze ciąży – co jeść, a czego unikać?
W ciąży istotne jest unikanie używek czy nadmiernego przeciążania się, ale i odpowiednie żywienie. Pacjentki ciężarne niejednokrotnie starają się dbać o urozmaicony jadłospis, czasami jednak popełniają one pewne błędy. Jednym z nich jest jedzenie za dwoje, gdzie tak naprawdę przyszła mama powinna jeść dla dwojga. Co jeszcze jest ważne i jak tak naprawdę powinien wyglądać jadłospis w pierwszym trymestrze ciąży?
Ciąża pozamaciczna – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Ciąża pozamaciczna to nieprawidłowość, która może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu przyszłej matki. W jaki sposób się objawia, jakie są jej przyczyny i które podjąć leczenie? Więcej o tym w poniższym artykule.
Termin porodu – jak obliczyć na podstawie zapłodnienia i USG
Poród to długo wyczekiwany moment – odliczanie miesięcy, tygodni, dni… Jak obliczyć termin porodu? Na jakiej podstawie robi to lekarz?
Badania w ciąży: jakie wykonywać, kiedy i ile kosztują?
W ciąży konieczne jest wykonywanie wielu różnych badań, których celem jest ocena stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jakie badania w ciąży są obowiązkowe i kiedy wykonuje się poszczególne z nich? Jakie są koszty badań w ciąży w sytuacji, gdy pacjentka decyduje się skorzystać z prywatnej opieki medycznej?
USG połówkowe – czym jest i kiedy należy je wykonać? Sprawdź!
O tym, czym jest, kiedy należy je wykonywać oraz jakich informacji możemy oczekiwać po badaniu USG połówkowym, dowiesz się z tego artykułu.
- Reklama
Badania prenatalne – kiedy wykonać i jak się do nich przygotować?
Badania prenatalne od dawna odgrywały istotną rolą w ginekologii i położnictwie, współcześnie jednak ich wartość stale się zwiększa z powodu tego, że coraz więcej kobiet późno zachodzi w ciążę. Wśród badań prenatalnych wyróżnia się zarówno inwazyjne, jak i całkowicie nieinwazyjne badania – jakie dokładnie badania wykonywane są w diagnostyce prenatalnej i kiedy korzysta się z poszczególnych z nich?
Czop śluzowy – co to jest, jak wygląda i kiedy odchodzi?
O czopie śluzowym słyszała każda ciężarna – jego odejście zwiastuje przygotowanie organizmu do porodu. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy jego zbyt wczesne odejście może być niebezpieczne dla zdrowia i życia?
Koszula do porodu – którą wybrać i gdzie kupić?
Czas oczekiwania na poród to również moment, kiedy przyszłe mamy zastanawiają się nad wyposażeniem swojej szpitalnej torby. Jednym z bardzo ważnych elementów garderoby jest koszula do porodu.
Leukocytoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
Niniejszy artykuł traktuje o zjawisku leukocytozy u kobiet w ciąży.
Okres po porodzie – kiedy, ile trwa, jak wygląda?
Okres po porodzie jest zagadnieniem bardzo często nurtującym młode kobiety, szczególnie pierworódki. Młode mamy traktują pojawienie się okresu zazwyczaj jako oznakę powrotu płodności i konieczności zastosowania antykoncepcji. Czy w rzeczywistości tak właśnie należy to interpretować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia w tekście poniżej.
Nieinwazyjne badania prenatalne – czy są obowiązkowe?
Badania prenatalne przeprowadzane w I i II trymestrze ciąży pozwalają na wykrycie wielu wad u rozwijającego się dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Zakażenie parwowirusem B19 a ciąża
Parwowirus B19 jest jedynym obecnie znanym medycynie przedstawicielem swojego gatunku mającym jednoznacznie negatywny wpływ na organizm człowieka. Powodować może bowiem zapalenia stawów, zespół rękawiczek czy skarpetek, a także problemy hematologiczne. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet ciężarnych, gdyż aż w 33% przypadków możliwa jest transmisja z matki na płód, który zainfekowany może wykazywać objawy uogólnionego obrzęku, wad wrodzonych czy nawet obumrzeć.
Profilaktyka ciężarnych w dobie COVID-19
Wciąż brak danych, które mówiłyby jasno, czy kobiety w ciąży są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem aniżeli reszta populacji. Czy przyszłe mamy mogą czuć się bezpiecznie? W tekście staramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży?
Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus budzi coraz więcej obaw. Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla ciężarnych? W artykule odpowiadamy na to ważne pytanie.
Jakich leków nie należy stosować w ciąży?
Stosowanie leków w czasie ciąży zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego. Wiele leków przenika barierę tworzoną przez łożysko, oddziałując na rozwijające się dziecko. Jakich leków unikać?