Zaloguj
Reklama

Infekcje intymne – jak zapobiegać i leczyć?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(4)

Pieczenie, swędzenie, upławy, suchość, ból podczas stosunku to objawy znane większości kobiet. Szacuje się bowiem, że ponad 75% kobiet w ciągu swego życia doświadczyło dyskomfortu spowodowanego infekcją intymną. Jak jej zapobiegać? Jak łagodzić objawy, gdy już się zdarzy? Odpowiedzi poniżej.

Reklama

W grupie ryzyka wystąpienia tego typu infekcji są wszystkie kobiety, aczkolwiek najczęściej występuje u tych, które zaczęły już miesiączkować. U młodych kobiet mogą być związane z intensywnym życiem seksualnym i częstą zmianą partnerów, a u pań starszyc, przyczyniają się do tego głównie zmiany hormonalne.

W zależności od patogenu powodującego dolegliwości objawy mogą być rozmaite, np.: świąd i serowate upławy w infekcji grzybiczej, upławy o charakterystycznym „rybim” zapachu w waginozie bakteryjnej, obfite i pieniste przy infekcji wywołanej rzęsistkiem. Gdy dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego, pojawia się ból podczas oddawania moczu oraz częstomocz, a patogenem odpowiedzialnym za tę infekcję jest najczęściej bakteria E. coli. Ważne jest, by nie leczyć się na własną rękę, ponieważ zaniedbane infekcje niekiedy mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego pamiętajmy – w przypadku pojawienia się powyższych dolegliwości należy zgłosić się na wizytę do ginekologa, który dobierze adekwatne leczenie.

Czy można zapobiegać infekcjom intymnym? Zdecydowanie tak! Oto kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim bezwzględne utrzymywanie higieny osobistej, do której można dołączyć odpowiednie preparaty do higieny intymnej w postaci żeli do codziennej pielęgnacji okolic intymnych. Odpowiednie, czyli bogate w ważne składniki, takie jak kwas mlekowy, D-panthenol, alantoina, gliceryna, które będą odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego pH pochwy, działanie kojące, ochronne i przeciwbakteryjne. Niezmiernie ważne jest także noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin, bawełnianej bielizny, unikanie ryzykownych stosunków seksualnych, korzystanie jedynie z własnego ręcznika, w toaletach publicznych stosowanie specjalnych nakładek oraz mycie rąk po każdej wizycie w toalecie. Duży nacisk kładzie się także ostatnio na stosowanie probiotyków. Możemy je zastosować zapobiegawczo, jak również wspomagająco w leczeniu infekcji. Warto zwrócić uwagę, by probiotyk zawierał przynajmniej 5-6 miliardów kolonii odpowiednich bakterii.

Jak wszyscy wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie, że dolegliwości infekcji intymnych nie należą do przyjemnych. Warto zatem pamiętać o tych kilku podstawowych zasadach, by uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • G. Bręborowicz: Położnictwo i Ginekologia. T.2. Wyd. 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2015, s. 59-78.

Reklama
(4)
Komentarze