Zaloguj
Reklama

Kobiety, badajcie się profilaktycznie!

Rak piersi
Fot. panthermedia
Rak piersi
(0)

Nowotwór to najczęściej występująca choroba współczesnego świata. Końcem ubiegłego roku IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) opublikowała niepokojące dane z raportu. Wynika z niego, że w roku 2021 liczba zgonów z powodu raka wyniosła 10 milionów! Od wielu lat organizowane są dni walki z rakiem zachęcające do wykonywania profilaktycznych badań, które mogą uratować życie.

Reklama

W Polsce na drugim miejscu najczęstszych przyczyn zgonów plasują się nowotwory złośliwe, powodując aż 23,2 proc. śmierci kobiet. Niepokojące są również statystyki mówiące o wieku chorych kobiet – od kilku lat to właśnie rak jest najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia.

Rak piersi, który dotyka głównie kobiety od 50-69 roku życia, coraz częściej diagnozowany jest u młodszych kobiet, w wieku 20-49 lat.

Rak szyjki macicy w Polsce diagnozowany jest u ponad 2 tys. kobiet rocznie, z kolei rak trzonu macicy – i niemal 7 tys. Blisko 2 tys. przypadków kończy się śmiercią. Te liczby budzą niepokój, jednak coraz więcej kobiet uświadamia sobie, że profilaktyczne badania mogą uratować życie. Należy pamiętać, że rak szyjki macicy przez wiele lat może nie przynosić żadnych objawów.

Cytologia jest niemalże bezbolesna, a dzięki niej możliwe jest wczesne wykrycie nowotworu w fazie przedinwazyjnej. Dzięki temu możliwe jest podjęcie skutecznej terapii, a w konsekwencji całkowite wyleczenie.

Trzeba pamiętać, że wczesna diagnoza nowotworu to nie wyrok, nie oznacza ona najgorszego. Fundusze europejskie dają szanse na bezpłatne korzystanie ze skutecznych zabiegów, które jeszcze kilka lat temu nie były możliwe.

Kluczowe są regularne badania profilaktyczne. Wiele kobiet w ramach prezentu urodzinowego wykonuje zestaw badań – czy może być lepszy prezent niż szansa na długie życie?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze