Artykuły z kategorii: Operacje i zabiegi
Brakuje gabinetów ginekogicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami
Polki badają się bardzo rzadko [1], dlatego coraz częstszą przyczyną ich śmierci są nowotwory kobiece. Jeszcze gorzej wygląda sytacja kobiet z niepełnosprawnościami – aż 77 % z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie [2]. Szacuje się, żew Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnsprawnościami. [3] Organizatorzy kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie” apelują: „Zadbajmy razem o dostępność gabinetów dostosowanych do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, aby miały szansę na profilaktykę ratującą życie”. W trasę po Polsce rusza mobilny gabinet ginekologiczny, gdzie wszystkie kobiety, również te z niepełnosprawnościami będą mogły bezpłatnie wykonać szeroki pakiet badań ginekologicznych (m.in. usg, cytologia, test na HPV).
Torbiele sromu i zapchany gruczoł Bartholina - sposoby leczenia
Początkowe objawy problemów z gruczołem Bartholina lub torbielami na sromie nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Niewielkie zgrubienie w okolicy warg sromowych nie powoduje ogromnego dyskomfortu. Niestety – bez szybkiej interwencji, problem narasta, dając o sobie znać silnym uczuciem dyskomfortu.
Czym są polipy macicy?
Polipy macicy często wykrywane są przypadkowo, w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Mogą nie wywoływać żadnych niepokojących objawów, stąd nie zawsze łatwo je wykryć. Czym są polipy macicy? Czy są groźne dla zdrowia? Jak można je wyleczyć?
Rewazektomia – czym jest i jak się ją przeprowadza?
Zabiegiem chirurgicznym polegającym na odwróceniu efektów wazektomii (podwiązania nasieniowodów) jest rewazektomia, która przywraca drożność nasieniowodów. Opis zabiegu i jego skuteczność znajdziesz w artykule.
- Reklama
Histerektomia – przyczyny, leczenie, powrót do zdrowia
Operacja usunięcia macicy to poważna ingerencja w organizm kobiety. Macica jest narządem, który nie tylko bierze udział w rozwoju płodu, ale również w zapewnieniu prawidłowej gospodarki hormonalnej. Jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji? Czym skutkuje usunięcie macicy?
Przepuklina w ciąży – leczenie
Przepuklina w ciąży jest schorzeniem dość często spotykanym – okres ciąży predysponuje do tego rodzaju zmian chorobowych. Pojawienie się przepukliny zazwyczaj jest związane z istnieniem w powłokach ciała miejsc charakteryzujących się obniżoną odpornością. Najczęstsze odmiany przepukliny u ciężarnych to (m.in. udowa, brzuszna oraz pachwinowa). Niestety jak dotąd nie odkryto skutecznej formy profilaktyki.
Konsultacja przed zabiegiem powiększania piersi
Powiększanie piersi należy do jednego z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Metod augmentacji jest obecnie wiele (m.in. kwasem hialuronowym czy własnym tłuszczem pacjentki) – najczęściej wciąż jednak kobiety decydują się na powiększenie piersi za pomocą implantów. Zanim dojdzie do zabiegu, przeprowadzana jest konsultacja lekarska, po której pacjentka zostaje zakwalifikowana do operacji.
Jak poprawić wygląd piersi po ciąży i karmieniu
Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety, to także czas, w którym ciało kobiety podlega intensywnym przemianom. Wiele pań zauważa, że po ciąży i okresie karmienia piersi ulegają wyraźnej zmianie na niekorzyść, m.in. tracąc wcześniejszy kształt i jędrność. Porównują swoje piersi do „pustego worka” (efekt ubytku tkanki gruczołowej, do której często dochodzi na skutek karmienia piersią). Czy można piersiom przywrócić stan sprzed ciąży? Tak, jest na to wiele sposobów.
Hemoroidy w ciąży - leczenie
Z przypadłością, jaką jest pojawienie się hemoroidów trakcie ciąży - zmaga się duża liczba kobiet (25% ogółu ciężarnych i 85% kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży). Pierwszym objawem informującym o schorzeniu jest m.in. krwawienie oraz dyskomfort w postaci bólu w okolicy odbytu. Chcąc uniknąć tego przykrego schorzenia, istotne jest wdrożenie profilaktyki - odpowiednia dieta i ćwiczenia.
Przepuklina pochwowa – czym jest?
Przepukliną pochwową określa się schorzenie, które polega na naciskaniu pęcherza moczowego na przednią ścianę pochwy. Anomalia ta prowadzi do tzw. „cystocele”, czyli wypadania pochwy. Jednostce chorobowej może towarzyszyć ponadto wpłukanie się cewki moczowej (urethrocele). Analogiczny stan może dotyczyć również tylnej ściany pochwy (enterocele) – w tym przypadku narządem odpowiedzialnym za powstanie przepukliny jest jelito.
- Reklama
Zabieg Orgasm - Shot - co to takiego?
Zabieg rewitalizacji okolic intymnych, przy pomocy osocza bogatopłytkowego, to w ostatnim czasie bardzo popularna metoda mająca na celu zwiększenie popędu seksualnego, a także lepszych odczuć seksualnych. Ponadto zabieg zwany Orgasm - Shot, eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie współżycia u kobiet dotkniętych dyspareunią. Metodę stosuje się również celem zwiększenia efektu laserowego obkurczania pochwy.
Histeroskopia – przebieg, wskazania, przeciwwskazania, powikłania
Histeroskopia, czyli badanie endoskopowe macicy jest obecnie powszechnie wykonywanym badaniem. Przeprowadza się ją w celach diagnostycznych, np. nieprawidłowych krwawień macicznych czy niemożności zajścia w lub utrzymania ciąży, ale także w celach leczniczych. Nowoczesne mikronarzędzia pozwalają drogą przezpochwową usuwać polipy czy mięśniaki macicy, a także pobierać wycinki podejrzanych zmian do badania histopatologicznego. Histeroskopię uznaje się za badanie bezpieczne, ponieważ do powikłań dochodzi bardzo rzadko, a wśród nich można wymienić głównie krwawienia i zakażenia.
Nowocześnie naprzeciw obniżonej jakości życia seksualnego – Zespół Rozluźnienia Pochwy
Problem związany z rozluźnieniem pochwy, będący efektem porodu naturalnego, jest zjawiskiem dotykającym wielu kobiet, z punktu widzenia obniżenia jakości życia seksualnego. Pomimo rozpowszechnienia tego zjawiska, niewiele kobiet mówi o swoim problemie. Zauważa się jednak rosnącą tendencję zainteresowania metodami walki z tą przypadłością, wynikającą z chęci poprawy jakości doznań seksualnych i zadowolenia z życia intymnego. Medycyna wychodząc naprzeciw tym potrzebom, proponuje szereg możliwości leczenie i terapii Zespołu Rozluźnienia Pochwy.
Jednodniowy zabieg ginekologiczny w szpitalu
Nie każdy zabieg ginekologiczny wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu - nieskomplikowane przeprowadza się w trybie tzw. „chirurgii jednego dnia”. Pacjentka przyjmowana jest na oddział rano i jeżeli nie ma zasadnych medycznych przesłanek - jeszcze w tym samym dniu opuszcza szpital. Operacje tego typu są już dostępne w wielu placówkach. Procedura zabiegowa charakteryzuje się wieloma plusami dla pacjentki m.in. skrócony czas oczekiwania na zabieg (niewymagana hospitalizacja wiąże się z brakiem konieczności miejsca na oddziale.
Zmniejszanie otoczek sutkowych
Zabieg zmniejszania otoczek sutkowych jest zabiegiem z dziedziny medycyny estetycznej. Podobnie jak w przypadku innych operacji kosmetycznych, nie ma żadnych medycznych wskazań do wykonania tego typu interwencji chirurgicznej - zabieg przeprowadza się celem poprawienia wyglądu estetycznego kobiecych piersi. Chirurgiczna korekcja polega w tym przypadku konkretnie na zredukowaniu zewnętrznej okrągłej aureoli wokół sutka.
Powikłania po zabiegach i operacjach ginekologicznych
Od samego początku praktykowania przez lekarzy ginekologii i położnictwa, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia często okazuje się chirurgia. Do dnia dzisiejszego wiele tzw. „chorób kobiecych” leczonych jest z wyboru na stole operacyjnym przy pomocy metod klasycznych albo laparoskopowych. Dlatego tak niezwykle istotnym zagadnieniem jest temat powikłań pooperacyjnych. Zrozumienie tego problemu pozwala na zminimalizowanie ryzyka związanego z zabiegami operacyjnymi i zapewnienie chorym kobietom jak największego bezpieczeństwa.
Badania i zabiegi diagnostyczne w schorzeniach ginekologicznych - część 2.
Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące badań i zabiegów służących w celu diagnostyki schorzeń ginekologicznych. Dostarcza on kobietom jasnych i niezbędnych informacji dotyczących przebiegu oraz przygotowania się do poszczególnych badań.
Laparoskopia – czym jest, jak wygląda zabieg, możliwe powikłania
Laparoskopia to często przeprowadzany zabieg zarówno diagnostyczny jak również operacyjny. Artykuł przedstawia podstawowe informacje dotyczące zastosowania, przygotowania, przebiegu, zalet oraz ewentualnych powikłań po zabiegach laparoskopowych.