Menopauza
Menopauza a infekcje układu moczowego
Menopauza to okres życia, którego obawia się niejedna kobieta – związana ona bywa bowiem z występowaniem wielu dolegliwości, które nierzadko są bardzo uciążliwe dla pacjentek. Najczęściej wspomina się w tym przypadku o uderzeniach gorąca i wahaniach nastroju, u przekwitających kobiet występować mogą jednak również i całkowicie inne problemy – jednymi z tych, do których są one przez menopauzę predysponowane, są infekcje układu moczowego.
Niskie libido w czasie menopauzy. Czy jest na nie sposób?
Wahania hormonalne występujące podczas menopauzy mogą powodować między innymi zmniejszone zainteresowanie aktywnością seksualną. Jednak mimo zmian zachodzących w organizmie, wpływających na komfort podczas stosunku seksualnego, blisko 60% Polek jest aktywnych seksualnie w okresie menopauzy, a 68% podkreśla, że kontakty seksualne są dla nich bardzo ważne [1]. Co można zrobić, aby mimo zmian hormonalnych, libido utrzymywało się na sprzyjającym poziomie?
Menopauza a zespół jelita drażliwego
Menopauza i zespół jelita drażliwego to teoretycznie dwa niepowiązane ze sobą problemy, w praktyce jednak okazuje się, że mają one wspólne mianowniki. Żeńskie hormony płciowe wpływają bowiem na czynność przewodu pokarmowego – wtedy, gdy pacjentka jest w okresie przekwitania, pojawiać się u niej mogą dlatego różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jak i może dochodzić do nasilenia objawów zespołu jelita drażliwego.
Menopauza a osteoporoza: dlaczego przekwitanie osłabia kości?
Menopauza kojarzona jest z występowaniem u kobiet wielu różnych objawów, takich jak m.in. uderzenia gorąca czy wahania nastroju. Sprzyja ona jednak również i wielu innym, mniej oczywistym problemom – jednym z poważniejszych jest osteoporoza. Dlaczego menopauza może prowadzić do osłabienia struktury kości i u których kobiet ryzyko wystąpienia osteoporozy pomenopauzalnej jest największe?
- Reklama
Jem mało, a tyję - czyli o diecie w okresie menopauzy
Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale po wejściu w okres menopauzy tyję właściwie samoistnie. Ograniczam cukier i tłuszcze, a oponka na brzuchu jak była tak nadal nie schodzi. Prawie 70% kobiet w wieku okołomenopauzalnym zmaga się z nadmierną masą ciała. Dzieje się tak na skutek obniżania się wraz z wiekiem poziomu przemiany materii. Dodatkowo zmniejszenie poziomu estrogenów powoduje, odkładnie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a nie jak dotychczas w biodrach i udach. Czy to czas na dietę, a jeśli tak, to jaką?
Witaminy i ekstrakty z roślin wspierające w procesie menopauzy
Menopauza to naturalny etap życia kobiety. Pojawia się zazwyczaj około 50 roku życia i choć trudno go nie zauważyć, można sobie poradzić z jego mniej przyjemnymi konsekwencjami. Dobra kondycja psychofizyczna, to w tym czasie priorytet. Dlatego poza konsultacją ze specjalistą, który wytłumaczy zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety i ustali odpowiednie postępowanie, pomyślmy również o naturalnej suplementacji wspierającej. Witaminy i ekstrakty zawarte w suplementach diety mogą w znacznym stopniu wspomóc proces przechodzenia przez ten okres w życiu każdej z nas.
Fakty i mity o menopauzie
Menopauza: temat tabu, odrzucana, zbywana milczeniem. Na jej temat pojawiło się wiele mitów, które od lat powielane są wśród kobiet czy ich najbliższych. Nie wszystkie mity są prawdziwe i warto zapoznać się z faktami, aby lepiej przygotować się do menopauzy i przejść ten czas. Pamiętajmy o tym, że menopauza to nie pauza i nie koniec świata. To czas, przez który warto przejść z odpowiednim wsparciem i nastawieniem. Poznaj najczęstsze fakty i mity o menopauzie.
Menopauza a bezsenność
Menopauza u bardzo wielu kobiet prowadzi do występowania różnych nieprzyjemnych dolegliwości – pacjentki skarżyć się mogą m.in. na wahania nastroju czy uderzenia gorąca. Okazuje się jednak, że z przekwitaniem związane bywają również zaburzenia snu – dlaczego pacjentki w okresie menopauzy mogą skarżyć się na bezsenność i co mogą one zrobić, aby lepiej sypiać?
Odkrycia dotyczące utraty masy mięśniowej u kobiet po menopauzie
O tym, że jednym ze zjawisk, do których dochodzi w związku z menopauzą, jest utrata masy mięśniowej, wspomina się już od pewnego czasu. Dopiero jednak niedawno specjaliści z University of Minnesota Medical School odkryli, jaki jest dokładny mechanizm tego zjawiska. Okazuje się, że za zmniejszenie ilości komórek mięśniowych u kobiet po menopauzie odpowiadają deficyty estrogenów – uczonym udało się jednak poczynić nie tylko taką obserwację, ale i znaleźli oni sposób na to, jak temu problemowi zapobiegać.
Terapia poznawczo-behawioralna może łagodzić objawy menopauzy?
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) kojarzona jest z tym, że bywa ona zalecana pacjentom zmagającym się z różnorodnymi zaburzeniami psychicznymi. W ostatnim jednak czasie w anglojęzycznym czasopiśmie „Menopause” opublikowano wyniki badań, według których CBT miałaby wpływać korzystnie również i na pewne objawy… menopauzy. Jakie jednak miałyby być efekty terapii poznawczo-behawioralnej u pacjentek, które przestały miesiączkować i z tego powodu doświadczają one różnych nieprzyjemnych dolegliwości?
- Reklama
Estrogeny – dzięki czemu mają one ochronny wpływ na kości?
Osteoporoza to groźny problem – sprzyja ona w końcu złamaniom, które, szczególnie u osób starszych, mogą skutkować długotrwałym unieruchomieniem i jego niebezpiecznymi konsekwencjami. W grupie zwiększonego jej ryzyka są m.in. kobiety będące po menopauzie – sugeruje się, że w tym przypadku za nasilone ryzyko wystąpienia osteoporozy odpowiadać może niedobór estrogenów. Naukowcy z Tokyo Medical and Dental University postanowili bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu – wnioski, do których doszli, mogą się okazać wyjątkowo istotne w zapobieganiu osteoporozie po menopauzie.
Objawy menopauzy leczone wcześniej, bezpieczniej i skuteczniej?
– W Polsce zaledwie cztery procent kobiet w okresie menopauzy stosuje Hormonalną Terapię Menopauzy (HTM). To zdecydowanie nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zdrowotnym. Jako środowisko klinicystów powinniśmy rzetelnie informować nasze pacjentki, że współczesne możliwości HTM pozwalają leczyć objawy menopauzy już na najwcześniejszym etapie, a zastosowane dawki terapeutyczne precyzyjnie dobrać do indywidualnych potrzeb pacjentek. Dzięki temu Hormonalna Terapia Menopauzy jest skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla organizmu – mówi prof. Tomasz Paszkowski, Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
77% Polek uważa uderzenia gorąca za charakterystyczną dolegliwość okresu przekwitania
Okres menopauzy wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi, na które trzeba się przygotować. W wyniku tych zmian kobietom dolegają między innymi uderzenia gorąca, które znacząco przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu: utrudniają zasypianie, przychodzą bez zapowiedzi. Niestety nie jest to problem marginalny, ponad 77% Polek uważa je za charakterystyczną dolegliwość okresu przekwitania*. Jak sobie z nimi poradzić? Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog.
Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy
Corocznie, 18 października, obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Wydarzenie zostało powołane do życia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a także przez Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS). Ustanowione święto ma za zadanie przypominać, a także pogłębiać wiedzę dotyczącą przekwitania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym szczególnym dniu zaznajamia się społeczeństwo z nieodwracalnymi zmianami i następstwami, które zachodzą w ludzkim organizmie wskutek procesu starzenia.
Nowy lek na uderzenia gorąca związane z menopauzą
Menopauza – stanowiąca etap naturalny w życiu każdej kobiety – bywa dla wielu pacjentek niezwykle uciążliwa. Problemem są chociażby często występujące uderzenia gorąca, które wynikają ze zmian hormonalnych. Łagodzić je można poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, nie wszystkie jednak kobiety mogą z niej korzystać. Pacjentki, u których HRT nie jest możliwa, mogłyby skorzystać z leczenia nowym preparatem, o którego działaniu i skuteczności informują specjaliści z brytyjskiego Imperial College London.
Niedowaga może sprzyjać przedwczesnej menopauzie
Menopauza – czyli ostatnia w życiu kobiety miesiączka – u różnych pacjentek pojawia się w odmiennym wieku. Ogólnie zakończenie miesiączkowania to proces całkowicie fizjologiczny, kiedy jednak do menopauzy dochodzi przedwcześnie, pacjentki mogą znajdować się wtedy w grupie zwiększonego ryzyka różnorodnych problemów zdrowotnych. Uczeni z amerykańskiego University of Massachusetts postanowili sprawdzić, czy jest jakaś zależność pomiędzy przedwczesną menopauzą a masą ciała pacjentek.
Ewolucja i rozwój człowieka w kontekście menopauzy i śródmacicznej selekcji zarodków
Chęć posiadania potomstwa, jako prawo natury przypisane jest każdemu gatunkowi żyjącemu na ziemi i każdy osobnik dąży do przekazania swoich genów i utrzymania ciągłości swojego gatunku. Gatunek ludzki nie jest odosobniony, jednak to właśnie samica rodzaju ludzkiego – kobieta, podlega nietypowemu jak na prawa przyrody procesowi, jakim jest menopauza, która polega na wygaszeniu zdolności do reprodukcji i jest wpisana w naturę biologiczną każdej kobiety. Ze statystycznego punktu widzenia, wraz z wiekiem kobiety wzrasta także ryzyko wad wrodzonych u dziecka, o które kobieta się stara.
Aktywnością w menopauzę
Kobiety żyją i pracują coraz dłużej. Natura jest jednak nieubłagana. Zwykle między 47. a 51. rokiem życia wprowadza panie w okres menopauzy – nie raz okupiony wieloma dolegliwościami somatycznymi i ogólnymi zmianami w ustroju. Jednym i drugim można przeciwdziałać w najprostszy, najtańszy i ogólnodostępny sposób – przez aktywność ruchową.
Spożywanie białek roślinnych może chronić przed przedwczesną menopauzą
Z menopauzą związane są nie tylko uderzenia gorąca, ale i zwiększone ryzyko chorób serca czy układu kostnego. Im wcześniej menopauza wystąpi, tym takowe zagrożenia są po prostu większe. Lekarze interesują się czynnikami, które wpływają na wystąpienie menopauzy – szczególnym zainteresowaniem cieszy się przedwczesna menopauza i to, jak można by jej zapobiegać. Najnowsze doniesienia ze Stanów Zjednoczonych przekonują o tym, że zmniejszać ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy można poprzez stosowanie pewnej specyficznej diety.
Menopauza – odkryj siebie na nowo
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podpowiada ginekolog, seksuolog i endokrynolog Prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta.