Infekcje
Atrofia pochwy – czym jest i co należy o niej wiedzieć?
Atrofia pochwy to choroba, której głównym objawem jest zapalenie błony śluzowej pochwy. Układ hormonalny, który zmienia się z wiekiem, odpowiada za regulację pracy narządów płciowych, a problemy pojawiające się wraz z obniżeniem stężenia hormonów mogą skutkować m.in. atrofią.
Infekcje intymne – podział i metody leczenia
Infekcje intymne dotykają praktycznie każdego. Zakażenia grzybicze czy mieszane dają różne objawy, jednak tym, co je łączy, jest uczucie świądu i dyskomfortu. Leczenie infekcji intymnych jest skuteczne wtedy, gdy wiemy, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.
Ginekologia estetyczna bez tajemnic – labioplastyka
Ginekologia estetyczna zaczyna stawać się coraz popularniejsza w naszym kraju. Świadomość pacjentek i coraz większa liczba gabinetów oferujących tego typu usługi sprawiły, że zabiegi ginekologii estetycznej cieszą się zdecydowane większym zainteresowaniem.
Higiena intymna podczas wakacji
Wakacje to wspaniały moment – wyjazdy, zmiana klimatu i morskie fale. Jest to także czas, w którym nasza skóra wymaga jeszcze bardziej troskliwej ochrony i opieki – szczególnie ta w miejscach intymnych. Prawidłowa, delikatna pielęgnacja okolic intymnych to podstawa podczas wakacyjnych eskapad. Jak unikać podrażnień i wspierać naturalną mikroflorę? Ekspert radzi.
- Reklama
Terapie długodziałające szansą na poprawę komfortu życia pacjentów z HIV
Przyszłością leczenia zakażenia HIV są terapie długodziałające wydłużające odstępy miedzy kolejnymi dawkami – podkreśliła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii.
Kobiety, badajcie się profilaktycznie!
Nowotwór to najczęściej występująca choroba współczesnego świata. Końcem ubiegłego roku IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) opublikowała niepokojące dane z raportu. Wynika z niego, że w roku 2021 liczba zgonów z powodu raka wyniosła 10 milionów! Od wielu lat organizowane są dni walki z rakiem zachęcające do wykonywania profilaktycznych badań, które mogą uratować życie.
Rewolucja w leczeniu PCOS
Zespół policystycznych jajników jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń u kobiet w wieku rozrodczym. PCOS to choroba trwająca całe życie, która wymaga specjalistycznej wiedzy i skutecznego planu działania. Leczenie obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, dietę redukcyjną oraz rozwiązania farmakologiczne.
5 faktów o HPV
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie (choć nie tylko!) drogą płciową. Niemal każda seksualnie aktywna osoba zostanie zakażona wirusem w ciągu swojego życia. Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie wynosi 660 mln. HPV to także czynnik, który co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu [1].
Zapalenie narządów miednicy mniejszej: przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie narządów miednicy mniejszej (dawniej zapalenie przydatków) to kobiece schorzenie, które – ze względu na niespecyficzne objawy – występować może zdecydowanie częściej niż podaje się w oficjalnych statystykach. Właściwe leczenie choroby jest z kolei niezwykle ważne, ponieważ jego zaniechanie zwiększa ryzyko wystąpienia jej powikłań, do których należą m.in. zapalenie otrzewnej i niepłodność. Jakie więc dolegliwości stanowią podstawę do wysunięcia podejrzenia zapalenia narządów miednicy mniejszej i powinny one skłonić do odwiedzenia lekarza?
Tematy tabu: seks podczas okresu
Wokół tematu seksu podczas okresu narosło wiele mitów i kontrowersji – uważa się go za niehigieniczny, a także zwiększający prawdopodobieństwo infekcji. Czy rzeczywiście seks w czasie miesiączki szkodzi?
- Reklama
Prawidłowe nawyki toaletowe
Załatwianie potrzeb fizjologicznych to temat tabu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wciąż niewystarczająca wiedza wśród kobiet – jak prawidłowo robić siusiu. A to, w jaki sposób korzysta się z toalety, ma ogromny wpływ na zdrowie, między innymi na mięśnie dna miednicy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa toaleta? Oto kilka wskazówek.
Tyłozgięcie macicy – przyczyny, objawy, ciąża i poród
Tyłozgięcie macicy to dość groźnie brzmiący termin, tymczasem oznacza on zjawisko, które obecnie nie jest uznawane ani za chorobę, ani za jakiś stan patologiczny. Tyłozgięcie macicy nie wymaga leczenia, może jednak prowadzić do pewnych dolegliwości czy niewielkich trudności z zajściem w ciążę. O jakich problemach mowa, jak rozpoznawane jest tyłozgięcie macicy i czy może ono mieć jakiś wpływ na przebieg ciąży i porodu?
Jakie mogą być przyczyny pieczenia pochwy po stosunku?
Pieczenie pochwy po stosunku to dolegliwość spotykana stosunkowo często – dzieje się tak chociażby ze względu na to, że możliwe jest wyróżnienie dużej ilości potencjalnych przyczyn takiego problemu. Pojawiać się on może bowiem zarówno w związku z burzliwym przebiegiem zbliżenia, jak i grzybicą pochwy czy zakażeniem układu moczowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny pieczenia w pochwie po stosunku i kiedy objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem?
Rewitalizacja okolic intymnych kwasem hialuronowym
Zabieg odmładzania okolic intymnych kwasem hialuronowym jest bardzo popularny i przynosi doskonałe efekty: modeluje, napina skórę oraz zwiększa elastyczność okolic intymnych. Terapia służy zarówno młodym, jak i dojrzałym kobietom.
Pierwsze zbliżenie po porodzie – co należy wiedzieć?
Pierwszy stosunek po porodzie stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla kobiety. To jej ciało daje sygnały, czy jest gotowa, by podjąć ponownie współżycie z partnerem, czy moment ten należy jeszcze odsunąć w czasie. Wiele czynników związanych zarówno z naturalnym procesem gojenia się tkanek, jak i poziomem hormonów ma wpływ na określenie momentu rozpoczęcia ponownego współżycia.
Higiena intymna latem
Higiena intymna jest bardzo ważną częścią codziennej pielęgnacji – latem wymaga szczególnej uwagi. Gdy temperatura jest wysoka i organizm się poci, okolice intymne stają się doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Jak zatem dbać o ten newralgiczny obszar ciała latem? Podpowiadamy w artykule.
Zmiana diety może zmniejszyć ból podczas miesiączki
Miesiączka to stan, który każda z kobiet przechodzi inaczej. Niektóre z nich nie odczuwają żadnego bólu, dla innych z kolei objawy okresu są bardzo dotkliwie. Najnowsze badania sugerują wstępnie, że zmiana nawyków żywieniowych może pomóc pozbyć się niektórych dolegliwości.
Bakterie pomogą zapobiegać nawrotom bakteryjnej waginozy?
Bakteryjna waginoza to wyjątkowo często występująca jednostka – w niektórych rejonach świata stwierdzana jest ona u nawet 50% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Schorzenie można stosunkowo szybko wyleczyć, problemem jest jednak to, że ma ono tendencję do nawrotów – przeciwdziałać im można, jak przekonują badacze z University of California – San Francisco, dzięki wykorzystaniu preparatu zawierającego dobroczynne bakterie.
Kolposkopia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania
Kolposkopia jest jednym z najważniejszych (obok cytologii) badań układu rozrodczego kobiety. Jakie są wskazania do badania? Kto powinien się mu poddać?
Poznaj naturalne sposoby na podwyższenie poziomu libido!
Czy bez użycia środków farmakologicznych da się podnieść libido? Oczywiście, że tak! Przeczytaj, jak w sposób naturalny zwiększyć ochotę na seks.