Wiadomości z kategorii: Ciąża
Nastolatki coraz rzadziej zachodzą w ciążę
Ciąże nastolatek to zjawisko budzące wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Dane statystyczne pokazują jednak, że z roku na rok odsetek ciąż wśród nastolatek powoli spada. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej świadomości na temat antykoncepcji.
Palenie papierosów jeszcze przed poczęciem dziecka może wpływać na jego rozwój
O tym, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, wiadomo od dawna. Doskonale również znane jest to, że nałóg ten może mieć bardzo groźne następstwa wtedy, gdy papierosy pali kobieta będąca w ciąży. Okazuje się jednak, że papierosy mogą wpływać na rozwój płodu również wtedy, gdy kobieta pali je w okresie poprzedzającym zajście w ciążę.
Lęk w ciąży: jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?
Lęk w okresie ciąży pojawiać się może z różnych przyczyn – czasami jego podłożem są obawy o zdrowie dziecka, czasami zaś to, że w poprzednich ciążach matka poroniła. Nierzadko przyszłe mamy obawiają się, że doświadczany niepokój może negatywnie wpływać na zdrowie ich dziecka – jak więc poradzić sobie z lękiem w ciąży i kiedy trzeba udać się do specjalisty?
Regularne ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej
Kobiety, które regularnie ćwiczą w trakcie ciąży, mają mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Zagrożenie zmniejsza się, jeśli zdrowa kobieta będzie uprawiać sport przynajmniej przez 38 minut dziennie.
- Reklama
Spodziewasz się dziecka, a pijesz alkohol? Możesz stanąć przed sądem!
Spożywanie alkoholu podczas ciąży jest problemem, który pojawia się u 1/3 ciężarnych kobiet. Skutkiem tego może być wiele nieprawidłowości u dziecka, między innymi zespół FASD, który powoduje zaburzenia w rozwoju, co rzutuje na całe życie dziecka. Czy więc wprowadzenie odpowiedzialności karnej w stosunku do ciężarnych kobiet jest dobry rozwiązaniem? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie konieczne jest zwiększenie świadomości przyszłych rodziców.
Jakie mogą być przyczyny bólu pachwin w ciąży?
Ból w obrębie pachwin zaniepokoić może każdą kobietę, szczególnie jednak zmartwione taką przypadłością są kobiety ciężarne – obawiają się one, czy taka dolegliwość nie sugeruje tego, że ich dziecku zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Jakie więc mogą być przyczyny bólu pachwiny w ciąży i czy rzeczywiście problem ten powinien aż tak bardzo niepokoić?
Nietypowe, wczesne objawy ciąży
Pewne wczesne objawy ciąży – takie jak zatrzymanie miesiączkowania czy nudności i wymioty – są pacjentkom doskonale znane. Mniej już kojarzone ze stanem błogosławionym są zaś inne, nietypowe dolegliwości, które także mogą pojawiać się u przyszłych mam w krótkim czasie po zajściu w ciążę. Jakie więc mogą być nietypowe objawy wczesnej ciąży – w jakich sytuacjach warto wykonać test ciążowy?
Depresja u kobiet w ciąży wpływa na starzenie się mózgu potomstwa
Depresja u kobiet w ciąży może powodować nietypowe starzenie się mózgu potomstwa. Odchylenia od normalnego rozwoju mózgu jest prawdopodobnie związane z lękiem i nastrojem w okresie dojrzewania. Wyniki badania przedstawiła neurobiolog Klára Marečková z Instytutu CEITEC Uniwersytetu Masaryka w Brnie wraz z kanadyjskimi naukowcami z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto.
Obrzęki stóp w ciąży: jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki stóp to zjawisko, z którym zmaga się bardzo duża ilość ciężarnych kobiet. Zasadniczo problem ten zazwyczaj nie musi stanowić powodu do niepokoju, zdarzają się jednak sytuacje, gdzie spodziewająca się dziecka pacjentka powinna pilnie skonsultować się z lekarzem. O jakich sytuacjach mowa i dlaczego kobiety będące w ciąży są predysponowane do występowania obrzęków kończyn dolnych?
Transmisja koronawirusa na ciążę
Koronawirus jest obecnie największym problemem cywilizacyjnym, który dotknął niemal każdy zakątek świata. Kobiety ciężarne są w tym okresie w szczególnej sytuacji – same mogą zostać zakażone wirusem, co może mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka.
- Reklama
Angina paciorkowcowa w ciąży: co warto wiedzieć?
Angina paciorkowcowa typowo występuje u dzieci, zachorować na nią może jednak pacjent mający dowolną liczbę lat – również i kobieta ciężarna. Sama ciąża nie zwiększa w żaden sposób ryzyka tej choroby, zawsze jednak pacjentka, u której mogła rozwinąć się angina, powinna udać się do lekarza – angina paciorkowcowa wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która może uchronić przed co prawda rzadkimi, ale jednak groźnymi jej powikłaniami.
Zaawansowane badania nad niepłodnością we Wrocławiu i Opolu
Niepłodność – zmaga się z nią coraz więcej par. Lekarze i naukowcy od lat szukają skutecznych metod, które pozwolą na pojawienie się upragnionego potomstwa. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii z Opola wraz Uniwersytetem Medycznym z Wrocławia również włączyli się do walki z niepłodnością.
Migrena w ciąży
Migrena jest chorobą bardzo popularną. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii codziennie występuje około 190000 jej epizodów napadowych. W zdecydowanej większości dotyczy kobiet, a szczyt jej występowania przypada na wiek rozrodczy. Sama ciąża zmniejsza natomiast częstość i intensywność napadów migreny bez aury.
Czy mogę ćwiczyć w ciąży?
Od zawsze ciążę traktowano jako wyjątkowy czas w życiu kobiety, który wymaga również szczególnej ochrony. Powstało także niewłaściwe przekonanie, że wysiłek fizyczny stanowi zagrożenie dla donoszenia ciąży. Mimo, że od 30-40 lat zdecydowana większość ciężarnych nie pracuje już ciężko fizycznie, to obawa przed wysiłkiem fizycznym pozostała mocno zakorzeniona w świadomości społeczeństwa. Stąd też coraz więcej doniesień w literaturze o otyłości kobiet w ciąży. Jak we wszystkim: należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, ale aktywności fizycznej w ciąży mówi się zdecydowane tak!
Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży?
Wśród różnych wątpliwości, które mają ciężarne pacjentki, znajdują się te dotyczące najlepszej pozycji podczas snu. Przyszłe mamy czasami miewają różne trudności ze snem, a czasami zastanawiają się one po prostu nad tym, jaka pozycja byłaby dla nich i dla ich dziecka po prostu najkorzystniejsza. Jednej, uniwersalnej pozycji do spania podczas ciąży polecić nie można – wszystko zależy bowiem od tego, jaki jest stopień zaawansowania ciąży.
Czy można zajść w ciążę po stosunku analnym?
Bardzo dużo różnych mitów krąży wokół tematyki seksu oraz zachodzenia w ciążę. Wiele osób zastanawia się chociażby nad tym, czy skuteczną metodą zapobiegania poczęciu jest stosunek przerywany czy też nad tym, czy można zajść w ciążę wtedy, kiedy w trakcie stosunku nie dochodzi do penetracji. Wśród różnych wątpliwości pojawiają się również te dotyczące tego, czy możliwe jest zajście w ciążę podczas stosunku analnego. Teoretycznie nie, w praktyce… Szanse na to zerowe wcale nie są.
Nadmiar kwasu foliowego a alergia u dzieci
Zażywanie kwasu foliowego w ciąży kojarzy się nam z obowiązkiem, dzięki któremu mamy poczucie, że zapewniamy bezpieczeństwo naszemu rozwijającemu się dziecku. Ostatnie badania prowadzone w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rzucają nowe światło na suplementację kwasem foliowym.
Ból gardła w ciąży – jak sobie pomóc?
Ból gardła może pojawić się o każdej porze roku. W momencie, gdy boli nas gardło, sięgamy po produkty lecznicze dostępne bez recepty. Po jakie leki możemy sięgać, gdy boli gardło a… jesteśmy w ciąży?
Szpitale bez opłat dla rodziców i darmowe leki dla kobiet w ciąży- nowe rozwiązania MZ
3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt rodzica przy łóżku szpitalnym dziecka. Według nowych przepisów, szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo ma dotyczyć opiekunów osób niepełnosprawnych. To nie jedyny projekt jaki planuje wprowadzić polski rząd, bowiem na etapie konsultacji jest program „Ciąża +”, przewidujący bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.
Cukrzyca ciążowa: jakie mogą być jej objawy?
Cukrzyca ciążowa stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu, w związku z czym u każdej ciężarnej zalecane jest wykonanie w określonych momentach ciąży badań, które pozwalają zdiagnozować ten problem - wprowadzenie odpowiedniego leczenia redukuje ryzyko wystąpienia powikłań tego schorzenia. Jakie jednak mogą być objawy cukrzycy ciążowej – co powinno skłonić przyszłą matkę do tego, aby udała się ona na konsultację do swojego ginekologa?